| Eastwood a întrebat:

Am o intrebare, suna putin cam stupida, am sa incerc sa explic.
De cateva saptamani am observat ca in timp ce am degetul in nas, cand inspir sau expir aer se simte miros de sange, cand imi suflu nasul pe un servetel, mucusul nu are nici un miros, decat cand am degetul in nara se simte un miros de sange, sau metal.
Care sa fie cauza? E ceva grav?
Cand inspir si expir aer normal, nu se simte nici un miros.
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Capilarele din nas sunt la suprafața mucoasei nazale foarte multe. Așa că atunci când bagi degetul în nas, probabil că faci o mică eroziune, o mică zgârietură, și astfel ajungi să ai câteva molecule din propriul sânge pe acolo, și astfel simți mirosul propriului tău sânge.

| acerr a răspuns:

Asta ce mai e? de ce iti bagi degetul in nas?