| TheoRossi a întrebat:

am o mica mare problema, acum 2 luni aproximativa (cand era frig tare afara) eu am tot umblat fara caciula sau altceva pe cap, dupa un timp al "luat curent" de nu mai puteam sa deschid gura complet, crying, odata cu asta a inceput sa ma doara rau o masea, nu stiam ce sa-i mai fac, eram tot cu tigari in ureche si cu vata si spirt, Dupa am decis sa ma duc la un medic, luni am mers cu gandul sa mi-o extraga, dar el a inceput sa o polizeze, sia mi-a spus sa ma intorc miercuri adica azi. Azi am mers pe la ora 3 m-a intrebat cu m-am simtit daca m-a durut, eu i-am zis ca nu m-a durut deloc (asa si fusese), m-a pus pe scaun si mi-a bagat un ac prin dinte nu stiu cum sa vada daca am nerv, atunci am simtit cred ca cea mai mare durere! sad parca imi batea cuie in cap, mam miscai a iesit acul dupa la mai bagat odata, atunci mai rau si i-am zis sa se opreasca, nu mai puteam, el vrea sa salveze maseaua, a doua oara a vrut sa scoata nervu cred sad, nu stiu ce sa fac de la ora 3 ma tot doare!, iar peste 30 zile trebuie sa ma duc iar sad, atunci cred ca o sa incerce sa scoata iar nervu sad si aceeasi poveste, nu stiu ce sa fac imi sta in cap sa ma inbat odata sa nu stiu si sa imi scot toata maseaua. Intrebarea mea este la cei cunoscuti cand o sa ma duc iar nu ar trebui sa imi dea cv spray sa imi amorteasca? si cum o sa decurga, de doctori imi e cel mai "urat"? mss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Eugeniusu a răspuns:

La fel o sa-ti faca chiar daca iti scoate nervul sau iti scoate maseaua. Iti face 2 injectii in doua locuri din cerul gurii si n-o sa mai simti nimic in gura(durerea de masea) apoi ti-o scoate sau iti scoate nervul... n-o sa simti nimic. Daca iti scoate maseaua la fel o sa faca si n-o sa simti nimic doar dupa 30 de minute maxim 1 ora cand nu-si mai face efectul acea injectie paralizanta. atunci o sa ai niste dureri puternice pana ti se inchide locul, acel loc unde ti-au fost radacinile... maseaua poate sa aiba 2-3 locuri. Trebuie sa-i ceri tu o reteta cu medicamente pentru durerea ce o s-o ai dupa, si alte medicamente care sa te fereasca de puroi, poate iti da el o reteta fara sa-i ceri. Bafta!

| TheoRossi explică (pentru Eugeniusu):

Mersi, deci cand o sa ma duc inapoi o sa imi faca injectie, nu sti durearea pe care o am si acum dupa ce a incercat sa scoate nervu va disparea?

| TheoRossi explică (pentru Eugeniusu):

Deci data viitoare o sa-mi faca injectie, nu sti durerea pe care o am acum va trece?

6 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Da, trebuie sa dea cu spray si sa iti faca anestezie locala. Pe Te poate "curenta" putin daca atinge nervul atunci cand iti face anestezia, dar pe urma nu trebuie sa mai simti durere.

| TheoRossi explică (pentru IsabelaIssa):

Am sa vad atunci, deocamdata nu pot sa scap de durerea care a provocat-o cand a incercat sa scoata nervu, ma doare de la 3 incontinu!

| Anna0111 a răspuns:

Eu as zice sa mergi la alt medic. Asta nu prea are experienta. Normal ca trebuia sa-ti dea cu spray sau sa-ti dea anestezic.

| TheoRossi explică (pentru Anna0111):

Are experienta, dar a vrut sa vada daca am nerv, si dupa a incercat sal scoata zic eu