| zeuspebepeee a întrebat:

Am o mica problema cu maseaua din dreapta jos, in general nu am probleme cu dintii, dar maseaua aceea este cariata in ultimul hal, mi-a crescut si carne in ea, dar problema este ca deja incepe sa mi se desprinda si as vrea sa o scot de tot, dar nu stiu daca se pot intampla si alte chestii dupa, de aia v-am cerut sfatul, sa o scot sau sa incerc sa o plombez? Este super cariata, am facut si puroi la ea, deci nu cred ca mai e cazul de plombare, dar daca chiar trebuie sa o scot, as vrea sa stiu ce "consecinte" are, gen o sa simt o durere un anumit timp, o sa mi se umfle, chestii de genu'. FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Evolution a răspuns:

Salutare, in primul rand aia nu e o mica problema ci o mare problema si daca e asa cum spui tu, atunci maseaua se va scoate si canalele se vor astupa si nu vei mai simti nimic dupa insa vei avea un discomfort probabil la inceput si o sa iti fie mai greu sa mananci in partea aia. Dezavantajele sunt ca nu iti vor mai creste alta masea in viata asta si preturile sunt destul de mari sa iti puna un implant.
In al doilea rand nu inteleg de ce pierzi timpul aici si nu ai dat fuga mai repede la stomatolog. Cu cat stai cu infectia mai mult cu atat vei avea mai multe probleme si iti vor afecta si ceilalati dinti pe rand. In mod normal iti va da antibiotice mai intai sa iti disapara infectia si dupa se va ocupad e treaba.
In general problemele cu dintii toti avem dar nu le vedem si cand incepe sa doara deja e cam tarziu.
Eu am 23 de ani si doar un singur nerv scos la o masea, am prieten de aceeasi varsta care are vreo 7 nervi scosi si + un dinte si crede'ma ca nu se vede foarte frumos si e destul de naspa.
Ai grija de dintii tai si du'te in fiecare an sau de recomandat odata la 6 luni la verificari.
Eu nu sunt genu' si nu iti recomand sa iti faci albire sau alte prostii, dar macar sanatatea dintilor sa o tii sub control si cariile, altii nu mai ai.
Este ca si cum ai intreba cum ar fi fara un deget la mana, nu prea bine si se poate pune unul mecanic dar nu va fi la fel happy
Succes!

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu există nici un risc dacă o scoți. Stomatologul îți va spune dacă va mai putea fi plombată sau nu. Cu puroi sau nu, se poate plomba sau se poate pune alta.
Dacă se poate plomba (deci caria nu a afectat-o prea mult), atunci o plombă este mai ieftină decât punerea unei alte masele.

| alina2k18 a răspuns:

Pai cica nu ai probleme cu dintii dar ai ditamai infectia...
Du-te de urgenta la doctor sa ti-o trateze si poate se mai poate salva si repara ca si daca o scoti tot trebuie sa pui ceva in loc daca nu este ultima masea, dintii se vor deplasa, etc, risti altele.
Daca radacina e buna iti poate pune o coronita dentara asta daca nu se rupe maseaua de tot cand incepe s-o lucreze fiind mega cariata de ani de zile.
Referitor la durere dupa extractie, da, probabil primele 2-3 zile si o mica sau mai maricica inflamatie este posibila.