| ღAnonimaღ a întrebat:

Am o mica problema. Sunt foarte slaba. Am 14 ani, 1.58 inaltime si 38 de kg. Am fost la medic deoarece am crezut ca am vreo boala, dar medicul mi-a spus ca sunt perfect sanatoasa. Mi-a mai spus ca asa imi e constitutia. Stiti vreo cura de ingrasare naturala, fara vitamine sau medicamente sau alte chestii. dau funda:X:X:X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Roxana_2818 a răspuns:

Nu ar trebui sa te ingrijorezi in privinta acestui fapt. Si eu eram exact ca TINE! O sa-ti ia un timp ( un an. poate mai putin) pana sa te dezlovti calumea. Si eu m-am dus la medicul de familie sa-mi prescrie o reteta cu vitamine sa ma ingras.si mi-a spus exact acelasi lucru ca si tie. Si acum ii multumesc pentru ca arat perfect. Cine stie daca luam fel si fel de pastile sau ma ingrasam ca vacuta, cum aratam acum? Fetelor le sta bine slabe. dupa asta se vor uita baietii intotdeauna! Dupa fundulet bombat si picioare sexy. Deci nu te ingrijora.te vei perfectiona la momentul potrivit, nu ai niciun fel de boala! Iti spun din proprie experietnta.
Sper ca te-am ajutat! Funda?

5 răspunsuri:
| IlegalSmile a răspuns:

Heiii

Slaba o.o auu ma doare laughing

Draga eu am 14 ani, am 1, 54 si 37 kg aproape cat tine laughing

Si nu veau sa ma ingras vreaus a am 38 de kg max 40 sa nu fiu obeza ca cele de la mine din clasa care tin mereu dieta straight face

Mananca mult laughing te vei ingrasa tu

Bafta!
Pa, pa ^^

| Afrodita_9380 a răspuns:

Mic dejun – patru felii de paine cu unt, doua oua fierte, o cana de compot cu fructe;
Gustare 1 – un iaurt cu fructe sau 100g miez de nuca;
Pranz – o supa de legume, 200 g carne fiarta sau la gratar cu patru cartofi fierti sau copti, patru felii de paine integrala, 200 g compot de fructe (mere dulci, pere, struguri);
Gustare 2 – o inghetata sau 100 g alune;
Cina – o supa cu carne si fidea, trei-patru felii de paine integrala, 200 g peste la gratar, o cana de compot;
Gustare 3 – doua banane.

| Aesir a răspuns:

Si eu zic ca esti perfect sanatoasa. Ar trebui sa te bucuri ca esti slaba ca alte fete intra in depresii din cauza ca sunt grase. In orice caz daca vrei neaparat sa te ingrasi mananca mai des- dar nu nesanatos si fa mai putina miscare happy

| raducu a răspuns:

Inghetata,shaworma,suc acidulat (Coca-cola,Pepsi),friptura, cartofi prajiti etc. etc.[tine cont ca ai zis ingrasare naturala, fara vitamine sau medicamente sau alte chestii.]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a lua in greutate, trebuie sa tii cont de faptul ca este foarte important sa respecti cu strictete mesele zilei si sa nu sari peste nici una dintre ele.La micul dejun mananca 1-2 oua(fierte sau prajite, dar nu zilnic)si cateva felii de paine cu unt/margarina+o cana cu ceai/lapte.Pranzul sa fie compus din doua feluri de mancare+desert: o farfurie cu supa/ciorba si 2-3 ardei umpluti, spre exemplu si la cina peste/o farfurie de tocanita/fasole prajita etc.Nu mai consuma produse fast-food si consuma mai rar mezeluri/preparate,chips-uri,sucuri si alte porcarii din comert,etc(sunt bogate in calorii,dar nesanatoase). Daca simti ca ar mai trebui ceva,poti consuma cate un sandwich intre mese,iar ca gustare poti consuma cereale cu lapte/iaurt(pot fi consumate si la micul dejun),fructe uscate, nuci, alune sau fistic. Daca dupa cateva luni(minimum 3) nu se observa nici-o diferenta,e posibil sa fii genul de persoana care nu poate lua in greutate(cel putin momentan,intrucat, in timp, silueta se va modifica de la sine).