Întrebare recomandată | RecKinul a întrebat:

Am o nelămurire. Dacă sunt în alt județ față de cel de reședință pot să mă duc la o consultație la un spital de stat fără trimitere de la medicul de familie și să plătesc consultația la fel ca la unul privat? În zona in care mă aflu nu găsesc cabinet privat pentru problema mea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TOP10Litera a răspuns:

ORICE cetăţean are dreptul de a-şi alege furnizorul de servicii medicle indiferent de localitate!

2 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Sigur ca se poate. Daca ai cardul de sanatate la tine s-ar putea sa fie chiar mai ieftin.

| Ariana01 a răspuns:

La spital nu plateşti daca mergi la Upu (unitatea primiri urgențe), in rest oriunde mergi fără bilet de trimitere de la medicul de familie şi cardul de sănătate vei plati consultația!