| oliversmoker a întrebat:

Am o problema si vreau sa merg la ginecolog, dar nu dispun de bani. Cineva mi-a recomandat un cabinet si mi-a spus ca la fiecare control trebuie sa platesc suma de 100 de lei si o sa ma cheme la control, dupa consulatie, de vro 3-4 ori (deci ar cam trebui sa scot din buzunar suma de aprox. 500 de lei + tratamentul) si am inteles ca daca am trimitere de la medicul de familie este gratuit, dar medicul de familie imi poate da trimitere la un cabinet privat, de ex. pe care il aleg eu sau tot in acelasi spital? Si daca trimiterea este gratuita pentru toate controalele sau doar pentru prima consultatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Trimiterea de la medicul de familie NU este valabilă la cabinete particulare şi tot TREBUIE să plăteşti taxa pe consultaţie/investigaţii sad

Trimiterea este valabilă doar în cabinete/clinici "de stat", unde controlul/investigaţiile sunt gratuite ( dacă eşti asigurată )!

Toate cele bune.

| oliversmoker explică (pentru bursuc001):

Multumesc ca m-ai ajutat inca o data. O zi buna happy

| bursuc001 a răspuns (pentru oliversmoker):

Cu plăcere!

Multă sănătate.