| DedeeAndreea a întrebat:

Am o problema.Am citit pe internet despre radiatiile pe care le emite telefonul mobil si ca acestea ar putea fi foarte grave pentru copii si adolescenti...Eu dorm cam de 3 ani si jumatate cu telefonul sub perna.[de fapt, de atatia ani am telefon mobil-cred ca sunt si seri in care nu am dormit cu el sub perna].
Am 13 ani.E posibil sa am cancer la creier? Credeti ca trebuie sa merg la un control? straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Cred ca ai o imaginatie prea bogata ca, sa fie adevarata, nu mai dormi cu telefonul sub perna

| neutrino a răspuns:

Chiar daca tu intrebi la misto, eu iti spun ca problema radiatiilor provenite de la telefoanele mobile este foarte reala. Din acest motiv, fiecare producator de telefoane mobile, este obligat sa mentioneze in cartea telefonului nivelul de radiatie al acestuia. Lectura de specialitate nu recomanda purtarea telefonului in jurul pieptului ( si bineinteles nici in preajma capului atunci cand dormi) si nu recomanda convorbiri de ordinul zecilor de minute. Interesul comercial face ca aceste informatii sa nu fie la indemana "multimii".

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Orice functioneaza cu unde iradiaza, ca si solaru dar telefonul emite extrem de mici radiatii si eu dorm de multi ani cu el la nici 1 m de mine si n-are nimic.Plus perna mai ales dacai groasa sau ai s atla ma micuta peste ea blocheaza bine radiatile.Nu ai probleme, nu-ti bate capu

| Melany8 a răspuns:

Nu prea cred dar te sfătui să-l pui pe noptieră sau pe masă departe de tine de 1 metru

| HaribboDreamer a răspuns:

Eu dorm cu telefonul langa cap de 1 an si nu m-am intrebat niciodata daca voi avea cancer la creier sincer nici nu am stiut ca exista asa ceva da eu nu prea cred ca radiatile unui simplu telefon pot face asa ceva. poate in putine cazuri se intampla asta plus ca bolile astea apar aproape mereu la batranete. funda?