| tinka1 a întrebat:

Am o problema. Am o foame enorma de mancare. Mananc foarte mult adica doar daca cineva ma opreste din mancat ma opresc, dar daca nu mananc cateva farfurii de mancare doar la pranz. Si toata ziua ma gandesc doar la mancare, dupa aia imi e greata ( dar nu pot sa vomit ). Prietena mi-a zis sa fac un control la medic ca poate sa fie inceput de bulimie. Dar am citit pe net si acolo zice ca vomiti dupa fiecare masa. Dar eu nu vomit! Ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kriss96 a răspuns:

Poate fi doar o foame exagerata. Am un prieten care de ani de zile mananca la micul dejun 1 l de lapte si o punga mare de cereale si in restul zilei mananca tot asa mult. A mancat 8 covrigi mari de fata cu mine. Asa este apetitul lui. Si este si slab. Bulimia e cu totul altceva. E o boala de natura psihica. Bulimicii se simt vinovati dupa ce mananca pentru ca vor sa slabeasca dar nu se pot abtine de la mancare. Si nu vomita pentru ca le vine, ci isi provoaca voma.

| tinka1 explică (pentru Kriss96):

Eu am avut foarte multi ani probleme cu greutatea si am slabit foarte greu, dar sanatos. Si frica vietii mele e sa nu ma ingras. Si dupa fiecare masa ma simt vinovata ca am mancat ca si iarasi ma voi ingrasa. Mie imi e greata, dar nu pot vomita.

| Kriss96 a răspuns (pentru tinka1):

Ar putea fi un inceput de bulimie. Consulta un psiholog acum cat esti la inceput. Pentru ca o sa se agraveze si o sa-ti fie mai greu. Bulimia e o boala foarte urata.

12 răspunsuri:
| mdaria a răspuns:

Orice ar fi, ar trebui sa mergi la un terapeut sa te ajute sa descoperi care e problema. Iti lipseste ceva si incerci sa inlocuiesti cu mancare.

| Seba2013 a răspuns:

Principiul este ca ai un apetit foarte crescut. Asta cu vomitatul ii un efect care s-ar putea produce.
In hipotalamus se afla centrii foamei dar si a satietatii. Daca sunt stimulati, chiar daca ai mancat, iti produce senzatia de foame.
Se poate si invers, adica sa nu simti senzatia de foame.
Du-te la medic, pentru ca s-ar putea sa ai HIPERFAGIE.

| Almássy a răspuns:

laughing m-ai facut sa rad
bulimia intr-adevar e cu varsaturi, dupa fiecare masa DAR bulimice sunt fetele care vor sa slabeasca si dupa ce mananca tot ce vor si se satura isi provoaca varsaturi si vomita tot ce au mancat. asta se numeste bulimie

esti grasa?laughing scuze dar mai frumos nu se poate...

se poate sa iti lipseasca o proteina din corp care e responsabila de senzatia de satietate(cand esti satul si nu mai poti manca) am vazut pe discovery dar nu cred ca ai asa ceva

daca te gandesti mereu la mancare nu te mai poti controla daca mancarea e bunahappy
nu te mai gandi la ham ham si mananca ceva mai putin bun data viitoare sa vezi daca mai mananci asa tare...

o alta poveste e ca mananci necontrolat daca ai tinut o dieta pe termen mai lung si te-ai abtinut de la dulciuri etc si acum organismul e pe modul de supravietuire si isi strange provizii pentru timpul de infometarehappy.happy

sau ai putea bea multa apa inainte sa manancihappy

| lacrima15 a răspuns:

Hey si eu mananc mult! Chiar foarte mult1Am 16 ani si sunt fata! dar asta e cred ca esti in creterewinking

| tinka1 explică (pentru lacrima15):

Eu am 19 ani sad

| lacrima15 a răspuns (pentru tinka1):

Nu-i nimic lasa ca-ti trece..incearca sa inlocuiesti mancarea cu bauturi sau cu fructe! Poate ai ceva problme cu stomacul Eu am gastrita cu HP si aia poate sa-ti provoace foame ca te simti goala de multe ori!

| tinka1 explică (pentru lacrima15):

Cand o sa treaca va fi prea tarziu voi fi ca o vaca

| marianvranceanul1 a răspuns:

Pai ai putea sa suferi de o infestare cu paraziti interni.

| Alexucccccaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Buna. Cred ca problemele astea nu sunt de discutat pe TPU. Spune-le parintilor tai ce problema ai, nu te inchide in tine!
Poate esti doar pofticioasa, nu stiu..si nu as vrea sa imi dau cu parerea aiureasad

| Cosmin_Filaret_1999 a răspuns:

Incearca sa alergi poate te linisteste sau du-te la medicul tau de familie sa iti dea o reteta sau sa iti zica ce sa faci