| elmira_1287 a întrebat:

Va rog ajuta`ti`ma dati`mi un sfat! am 15 ani. 1.55 m si 43-44 kg. Sunt obsedataa de slabit! Am impresia ca sunt grasa orice mananc mi-se pare ca ma ingrasa si un mar daca mananc ma uit la burta. Sunt zile in care mananc decat fructe si asta pana in ora 16 si tot am impresia ca ma ingras. Dar exista zi in care mananac exagerat bag in mine pana nu mai pot simt ca mor ma doare stomcul imi vine sa vomit dar nu pot si ma caiesc, plang. Ma invinovatesc ca am mancat prea mult. ma uit la burta, in oglinda si zic ca m-am ingrsat intr-o zi cum pot fi atat de proasta. Iar a doua zi iar incep dieta de infometare. M-am saturat sa ma gandesc doar la asta! Dupa o zi in care mananc mult mi-e rusine sa ies afara din casa pentru. ca sunt umflata in burta. Iar dupa cateva zile de infometare sunt fericita ca am abdomenul plat! Daca mananc un mar simt ca ma ingras ca ma umflu crying Ma enervez din orice, daca imi zice cineva sa mananc zic ca nu mi-e foame sa ma scuz. Ma abtin de ma mancare. Pot sa stau si cu cineva la masa sa fie orice pe masa nu am nicio problema. Imi ingheata mainile, picioarele des. chiar daca sunt imbracata. imi cade parul. Ms:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| danutza_2917 a răspuns:

Cred ca la inaltimea si greutatea ta nu esti grasa. Ar trebui sa maninci sanatos, sa nu sari peste mese, pentru ca esti totusi in crestere. La faza cu burta, dupa ce maninci e normal sa vezi ca ti-a "crescut" burta pentru ca ai acolo mancare care trebuie sa se digere si s-ar putea ca de la stilul asta de a manca sa te fi ales si cu probleme de sanatate, lipsa de vitamine, o colita (adica acumulare de gaze in intestine). Iti recomand suplimente nutritive care sa-ti rezolve problemele si lasa obsesiile te rog http://aloeveraforever.ro/......-probiotic

| Dienuka a răspuns:

Toate aceste stari pe care le ai tu si pe care le are pana la urma un adolescent la pubertate se datoreaza unei comunicari si unei relatii deficitare cu familia. In general lipsa atentiei parintilor in momentele dificile ale acestei perioade se rasfrang negativ asupra psihicului copilului.
Corpul unui adolescent si mai ales al unei adolescente, trece printr-o serie de modificari (din cauza cresterii, a maturizarii fizicului, care din pacate nu coincide cu maturizarea psihica si de aici rezulta un dezechilibru major), care il preocupa in mod excesiv. Fara sustinerea celor din jur, exista riscul de a ajunge sa sufere de tulburari alimentare (anorexie si bulimie). Parerea mea este ca suferi de o tulburare alimentara. Iti voi scrie mai jos cateva efecte ale acestei tulburari, adica ceea ce faci tu, ba mananci in exces, ba nu mananci deloc.
- scaderea tensiunii arteriale
- caderea parului si ruperea unghiilor
- anemie
- incapacitate de concentrare
- tumefierea articulatiilor
- dereglerari menstruale (chiar intreruperea menstruatiei)
- fragilitatea oaselor
Singurul sfat pe care ti-l pot da este sa ceri ajutor parintilor sau daca nu ai o relatie foarte buna cu ei, in general la liceu exista un cabinet psihologic (din cate stiu eu). Incearca sa vorbesti cu cineva si sa iti revi la normal.
Ai grija de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, stai linistita ca nu esti grasa DELOC. esti doar obsedata de ideea de a fi grasa DAR CHIAR NU ESTI! incearca sa nu te mai gandesti, sa nu te mai uiti in oglinda la burta : )) ca esti bine si din contra poate ar trebui sa te mai ingrasi putin happy. ai zis de inaltime, eu m'as ingrijora la inaltime nu la cealalta parte.esti cam mica de statura pentru 15 ani happy ( eu am 14 si am 1. 70 aproape happy ).
Nu te mai gandi ca te ingrasi!
Hai bafta happy

| capricc a răspuns:

Nu este deloc indicat sa incepi cure de slabire de la varsta asta. Ti-o spune cineva din experienta. Ajungi la 30 de ni cand nicio dieta nu mai functioneaza. Ai doar 15 ani. Obisnuieste-te doar sa mananci sanatos, fara junk food. Kilogramele se topesc si ele in timp.

| cal3star a răspuns:

Buna. Cu cat esti mai stresata de dieta cu atat e mai greu/grav.
Incearca sa faci dimineata si seara niste exercitii, si mananca echilibrat.

Crede-ma daca alergi 30 de minute in continuu fara oprire dimineata o sa slabesti foarte rapid, cunosc pe cineva care a tinut o dieta si alerga dimineata cate 30 de min. (la inceput a fost greu cu alergatu), a ajuns sa slabeasca 15 kg in aproape 2 luni.

Nu slabi nici prea mult big grin

sper ca merit funda!

| 3214 a răspuns:

Nu te speria.esti perfecta asa...si incearca sa nu mananci atat de mult.mananca si tu cat crezi ca iti e de ajunswinking mlt succes

| LadyC a răspuns:

Prin ce treci tu se cheama Anorexie Nervoasa.Stiu asta deoarece mi s-a intamplat si mie.Singurul antidot a fost spitalizarea si consilierea psihiatrica. Sper sa iti revii, bafta.