| Dejavu1536 a întrebat:

Am o problema, cam de ceva timp incoace imi tremura degetele de la maini in tot timpul zilei. De baut nu beau. Am baut doar de sarbatori mult(craciun, anul nou. Majorat) deci doar ocazional. Cafea nu beau iar tigari fumez un pachet pe saptamana cateodata nici atat.deja incepe sa-mi fie frica deoarece nu inteleg ce se intampla cu mine nu pot sa.beau un pahar de suc sau ceva fara sa tremur. Sau daca intind mainile in fata imi tremura degetele, dar doar degetele. Dar cand sunt cu prietenii sau intr-un colectiv imi tremura mai tare...dar nu sunt timid sau ceva. spuneti-mi ce sa fac va rog dau funda sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
Recomand vizita unui neurolog de specialitate si niste analize la sange si la urina pentru, a vedea daca iti lipseste vreo vitamina sau fier, calciu, magneziu ect... si eventual o punctie lombara, odihna si degraba un consult medical de specialitate.
O zi buna.

| Arthiom a răspuns:

Nu cred ca ai parkinson, si de obicei, tremuratul mainilor datorat pocnirii incheieturilor apare la o varsta inaintata, deci e posibil sa fie ceva cu glicemia ta (s-ar putea sa fie scazuta), sau nivelul de calciu. Asta e doar o parere dar pentru un diagnostic mai precis ar trebui sa consulti un medic. ai putea totusi sa incerci sa mananci ceva dulce putin mai des, dar nu exagerat, deoarece acest tremur apare de obicei ca urmare a glicemiei scazute.

Răspuns utilizator avertizat
| Pardelian a răspuns:

Cati ani ai s-ar putea sa fie parkinson.

| Dejavu1536 explică (pentru Pardelian):

Am 16 ani

| Pardelian a răspuns (pentru Dejavu1536):

La 16 ani nu poate fi parkinson cel mai bine mergi la un doctor

| edy010 a răspuns:

Iti tremura degetele din cauza ca poate iti pocnesti degetele. Iti recomand sa nu favi asta. Funda?