| UnȚurțureFrumos a întrebat:

am o problema cu trezitul, mai exact cand ma trezesc ma simt obosit, ma dor oasele si in unele dimineți imi este chiar si rau. Nu cred ca este de la pat, pe orice pat m-am culcat am patit acelasi lucru.
Si nu ma culc tarziu defel, ma culc intre orele 9-10 maxim 11 seara si ma trezesc la 6 dimineata.
Poate cineva sa-mi explice?
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Cei mai multi oameni au nevoie de 8 ore de somn pe noapte, unii chiar 4 ore, altii 10-11. Eu ma simt odihnita dupa 9 ore si neaparat sa ma culc inainte de 12 noaptea.
Dar nici prea mult somn nu e bun, daca dormi prea mult esti mai obosit decat daca dormi cat trebuie, de multe ori se intampla asta.
Tu monitorizeaza-ti somnul. Vezi daca iti face mai bine sa dormi mai putin sau mai mult decat dormi acum.
De asemenea un lucru foarte real e ca oboseala asta poate fi si pe sistem nervos. Daca tu te trezesti cu groaza ca trebuie sa mergi undeva unde nu iti place, te apuca oboseala si o stare nasoala, care se manifesta diferit in functie de persoana.

| Elena9328 a răspuns:

Bei cafea in exces?

| Edmonds2342 a răspuns:

Îți recomand site îl asta https://sleepyti.me

| mr009 a răspuns:

Poate fi o depresie. Sau ai un pat prost, prea moale/tare. Sau nu te poți odihni a lumea din cauza stresului.

| Vfor a răspuns:

Salutari, probabil te trezești chiar in mijlocul unui ciclu de somn. La organismul uman un ciclu de somn durează 90 de minute iar dacă te trezești in mijlocul sau chiar la 80 de minute va fi groaznic. Programează ora de somn și trezire cu un decalaj de maxim 5 minute, mult succes!