| collapse2001 a întrebat:

Igrasia din camera poate fi motivul pentru care ma trezesc răcit in fiecare dimineata? Am nasul infundat si tuse. In cursul zilei imi trece, seara cand ma culc ma simt bine iar dimineata ma trezesc cu muci si cu tuse. Are legatura ca ma trezesc obosit? Nu ma simt prea bine, mi se pare ca nu am forta ( prima ora cand ma trezesc clar nu am forta) si nu ma simt odihnit... sunt obosit. Poate avea legatura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Ia o sticla de clor, baga-i in pulverizator in loc de dop si pulverizeaza peste mucegai.nu da nu apa, cu nimic.clorul o sa manance mucegaiul si scapi de el.nu lasa asa ca te imbolnavesti la plamani si poti face si astm

| collapse2001 explică (pentru katy):

Chestia e ca sunt predispus la astm si chiar ma mir ca n am facut... multumesc frumos

| katy a răspuns (pentru collapse2001):

Ca sa scapi definitv, trebuie sa chemi un zugrav sa iti dea toata zugraveala jos unde este igrasie, altfel nu scapi definitv de ea.e o ciuperca impregnata in porii peretelui.dar partea cu clorul functioneaza pentru o punga perioada de timp.Ia atitudine ca nu e de gluma cu astmul

| MihaelaDart a răspuns:

Igrasia duce la apariția mucegaiului care bineînțeles nu fac bine deloc la sănătate! Cheamă un om de specialitate și vezi care este problema umezelii din apartament și încearcă să o remediezi.

| MihaelaDart a răspuns:

Până găsești sursa de unde vine umezeala, îți poți cumpăra aparat pentru eliminarea lui https://www.dedeman.ro/....../p/5000318

| Violleta2022 a răspuns:

Igrasia din camera iti imbolanveste plamanii si in cativa ani faci TBC. Nu, nu glumesc, chiar este foarte-foarte periculoasa!
Da, esti bolnav din cauza mucegaiului din camera, sporii de mucegai sunt deja in plamanii tai.
Boala de plamani incepe cu stare gripala (na infundat, respiratie greoiaie, tuse, curs nasul, oboseala masiva, epuizat... etc).
Muta-te din casa aia, sau din camera aia.
Oriunde, numai unde este mucegai sa nu stai.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este răceală ci rinită alergică produsă de sporii de mucegai. Asta provoacă inflamația mucoasei nazale și respirație greoaie, de aceea te scoli obosit. Elimină ingrasia în primul rând.

| minrest a răspuns:

DA, confirm ca existenta igrasiei in camera in care dormi este un motiv suficient pentru aceste simptome, si chiar pentru boli mai grave, in timp. Nu merge sa dublezi peretele cu igrasie?

| Dismally a răspuns:

Da, poate avea legatura si nu este o simpla raceala, mergi la medic mai bine si curata igrasia, vezi ca sunt solutii speciale pentru asta.

| ywar a răspuns:

Microsporii aceia - sau ceea ce noi numim igrasie se dezvolta pentru ca gasesc mediul propice dezvoltarii: umezeala, caldura, lipsa ventilarii si lista ar putea fi lunga.
Acele ciuperci vor ajunge la tine in plamani. Fa ceva. Sunt produse de eliminat mucegaiul - in majoritatea lor pe baza de clor - dar atentie! nu trebuie sa dormi acolo. In caz contrar te alegi cu o intoxicatie cu clor. Grija mare si bafta. Nu sta asa. Sanatatea ta este importanta. Banii nu conteaza in astfel de situatii.

| gemeni6226 a răspuns:

Bineinteles ca din cauza igrasiei.