| xStixx a întrebat:

Am o problemă de când eram mic ( am vrut să mă sinucid şi din cauza asta, dar a trecut ), sunt bâlbâit.
Partea bună este că de la un timp, începe să-mi treacă, vorbesc din ce în ce mai clar şi mă bâlbâiesc din ce în ce mai puţin ( tot mai mă bâlbâiesc, dar nu ca înainte ).
Acum mult timp am citit pe internet că dacă citesc cărţi cu voce tare, o să mai mă ajute.
Acum un an am sunat la un psiholog şi mi-a spus că sunt deja prea mare să se mai poată face ceva şi că o să-mi treacă de la sine ( am 18 ani ).
Acum întrebările mele sunt : Credeţi că începe să-mi treacă bâlbâiala pentru că am citit cărţi, cu voce tare?
Sau acel psiholog a avut dreptate?
Chiar o să-mi treacă în timp?
Credeţi că dacă o să continui să citesc cu voce tare, o să vorbesc din ce în ce mai bine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,continua sa citesti cu voce tare.Cand citesti, esti calm si citesti vorbesti mai rar, tocmai asta te ajuta sa nu te grabesti cand vorbesti. Si timpul si cititul cu voce tare te vor ajuta sa scapi de acest...defect. Multa incredere sa ai si sa fii optimist.

3 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Da cred ca da.Am un prieten vechi care asa cum spui era intr-un fel balbait mai ales cand era agitat sau la vreun joc dar acum aceasta problema a disparut.Nu stiu ca pe vremea aceea sa fi mers la vreun specialist dar cred ca insusi prin vointa lui (ca mai radeam si noi de el ce-i drept la vreo pasa la fotbal care se lasa asteptata) a reusit.Si crede-ma ca acum nici nu-mi mai dau seama de "defectul" de vorbire care la avut.Cred ca tine de tine in special si ca ajutor in comunicare te foloseste in cazul cand iti dai seama ca te balbai un tertiplu gen"ma scuzati" sau "un moment va rog".

Nu stiu daca cititul cu voce tare ajuta dar daca tu crezi atunci continua.

P.S. Eram copii eu si prietenul meu si acum dupa atata timp ne amuzam cateodata despre asta.

| diaac a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa apelezi la un logoped. Te poate ajuta sa citesti cu voce tare, dar n-are rost sa te chinui singur cand poate un ajutor specializat ti-ar putea grabi progresul / te-ar putea indruma in niste directii bune. Eventual sa iti gasesti un logoped care este deschis sa lucreze si cu adulti - intr-adevar in general logopedia se face cu copii si nu cred ca te-ar ajuta mult cineva care considera ca e prea tarziu...

| xStixx explică (pentru diaac):

Nu ai înţeles ( sau nu am pus eu întrebarea cum trebuie ), eu mă bâlbâiesc doar atunci când vorbesc, de citit, citesc tare, clar şi câteodată prea repede, dar când citesc, nu mă bâlbâiesc deloc, doar când vorbesc.
De asta ziceam că dacă o să continui să citesc ( clar, rar ), poate o să mă bâlbâiesc din ce în ce mai puţin până dispare aproape de tot.
Momentan nu am bani să merg la un logoped, trăim în românia, nu mă întreba de ce nu am bani. laughing)