| immaBeast a întrebat:

Intrebarea mea este putin cam ciudata, dar nu prea am gasit raspunsuri clare pe google.
Eu sunt balbait de multi ani, cred ca prin clasa a 4-a, a 5-a am inceput sa ma balbaiesc, in fine, nu asta conteaza.
Faza este ca am observat ca ma balbaiesc din cauza...respiratiei.
Nici nu stiu cum sa explic, incerc sa pronunt un cuvant, ma balbaiesc, ma fortez sa-l spun si ma fortez pana incep sa raman fara aer, intelegeti ce spun...cred.
Intrebarea este : Am un handicap sau sunt balbait din cauza respiratiei?
Ma balbaiesc din cauza creierului ca nu este capabil sa ma faca sa pronunt corect cuvinte?
Sau ma balbaiesc din cauza respiratiei? Am inteles ca la balbaiti respiratia este diferita in nu stiu ce fel.
Nici nu stiu daca am pus corect intrebarile astea pentru ca nu prea stiu cu exactitate ce problema am.
Am sunat acum un an la un logoped si mi-a zis ca sunt prea mare sa se mai poate rezolva ceva (am 19 ani), ca o sa-mi treaca in timp, cum vine asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Eu as spune ca poate ai probleme cu oxigenararea creierului, du-te la un doctor, poate e doar de natura neurologica

2 răspunsuri:
| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Nu stiu ce sa spun, nu stiu cat de grava e problema ta, insa si eu sunt un pic balbaita.Atunci cand am emotii sau sunt nervoasa pur si simplu vorbesc foarte repede, ma balbai si nu intelege nimeni nimic si raman si fara aerlaughing.
Eu am inceput sa fac exercitii de dictie si pot spune ca imi place cum evoluez. De ce nu incerci si tu?

| immaBeast explică (pentru PamfleticaTotHellenne):

Asta-i problema, tu esti putin balbaita, eu sunt putin mai mult balbait.
Tu te referi la altfel de balbaiala, stiu eu despre ce spui tu, tu spui ca incepi sa vorbesti foarte repede si nu se mai intelege ce spui.
La mine este balbaiala pura, intelegi?
La mine se inteleg cuvintele care imi ies din gura pana in momentul cand incep sa ma balbaiesc.
Exemplu : Merg pana la magazin.
Pot sa spun corect si clar " Merg pana la " cand urmeaza sa spun si magazin...deja se termina tot, daca vreau sa termin toata propozitia, o sa fie ceva de genul " Merg pana la m m m m m m m...agazin "
Acum intelegi ce fel de balbaiala am eu?
Nu este o balbaiala usoara, ceva care se poate trata cu usurinta.