| IonutCiobanescu a întrebat:

am o problema veche la dinti, respectiv limba imi impinge dintele in fata cand inghit si buza mi-l impinge inapoi, ortodonta mi-a spus ca trebuie sa-mi pun ceva aparat care-mi indreapta maxilarul si imi dezobisnuieste limba de treaba asta, dar e mult prea costisitoare cu tot cu aparat si trece de 5000 lei si nu dispun de banii astia ca nu sunt asa bogat si n0am asa stare financiara buna. Mie mi-a spus ca daca-l scoate si pune altul o sa fie tot la fel in aceeasi pozitie, voi ce credeti, daca as face un implant s-ar schimba sau are dreptate? Gen accept acel respectiv aparat ce-mi indreapta maxilarul da aparatul dentar n-am cum, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Denisa0954 a răspuns:

Nu se schimba nimic cu un implant, pentru ca problema nu e un singur dinte, ci tot maxilarul. Pt problema ta iti trebuie un aparat dentar care să ti indrepte toți dinții astfel încât să nu mai fie împinși de limba. Si nu te ajunge 5000 de lei. Un astfel de aparat e in jur de 2000de lei

| IonutCiobanescu explică (pentru Denisa0954):

Ba da ma ajunge, pentru ca am nevoie si jos si sus de aparat fix.