| PandaaPanda a întrebat:

Buna seara. Am fost la ortodont pentru aparat dentar, după 'n' dosare și radiografii, tomografii, s-a ajuns la concluzia ca nu îmi pot pune aparat metalic cu bracketi ca am dinții foarte sensibili iar la forță puternica de mutare a dinților o sa risc sa îmi cada, sa pierd dintii. Singura soluție ar fi gutiera dentara, 4500 euro, preț dublu fata de aparatul dentar. Mi s-a părut ușor influentabil răspunsul stomatologului cum ca ar fi singura soluție pentru un caz atât de "complicat", a fost un răspuns dus la extrem, aproape sa îmi bage pe gat chestia asta, sa facă bani. Sunt hotarata sa cer dosarul si radiografiile si sa cer si alte pareri. Ce părere aveți? Ați trecut prin ceva similar? Cum e viata cu aparat dentar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Dintii sensibili... de ce? Cred ca ar trebui mai intii rezolvata problema cu sensibilitatea, nu ingropat un purcoi de bani intr-un aparat care tot nu va rezolva problema sensibilitatii.

| Frank51 a răspuns:

Eu am fost la 3 ortodonți, fără să-mi zică primul ceva negativ sau ciudat. Am vrut să văd mai multe opinii și am avut noroc că am dat de un al 3-lea ortodont care a observat necesitatea unei operații. Nu toți ortodonții sunt buni, nu toți au empatie, nu toți sunt profesioniști, mai bine te consulți la mai mulți și decizi la final ce este de făcut.

| Sophieka a răspuns:

Sunt oameni si oameni...Ascultati intuitia.

Ai dreptul sa iti ceri radiografiile si sa ceri si alte pareri si nu trebuie sa le lasi la ei dupa consultatie, le poti cere cu tine sa le iei acasa.

Mie toti stomatologii mi-au spus ca am dintii sensibili si se vor rupe cu aparat dentar fara a-mi cere radiografii si alte lucruri si ca solutia usoara ar fi lucrarea dentara, slefuirea si imbracarea lor ca sa-i faca frumosi si cu un aspect drept.

La ortodont nu am mers.

| DjSannan a răspuns:

Este important să obțineți mai multe opinii și sfaturi din partea specialiștilor înainte de a lua o decizie finală cu privire la tratamentul dentar. Este posibil să existe opțiuni alternative sau combinații de tratament care să fie mai adecvate pentru starea dvs. dentară și preferințele personale. Este întotdeauna recomandat să obțineți mai multe oferte și să comparati prețurile și opțiunile.
Viețile cu aparate dentare pot varia, unele persoane pot avea o perioadă de acomodare scurtă și altele pot avea o perioadă mai lungă, dar în general, majoritatea pacienților se obișnuiesc cu aparatul dentar în scurt timp. Este important să respectați recomandările stomatologului cu privire la îngrijirea și igiena aparatului dentar pentru a minimiza orice disconfort sau probleme