| ekkozz a întrebat:

Am o problema, de ceva timp m`am apucat de fumat si as cam vrea sa ma las de chestia asta. am 16 ani si nu vreau sa incep sa fumez din ce in ce mai mult. am incercat sa ma las de cateva ori dar nu am reusit si nu stiu ce sa fac. parintii mei nu au nicio problema cu fumatul dar eu nu vreau sa ajung sa dau banii pe tigari toata ziua sau sa patesc ceva de la ele pe termen lung. va rog sa ma ajutati. (scuzati`ma daca intrebarea a mai fost pusa)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| greenabstract a răspuns:

Bea multe lichide [ceai, lapte, suc ], si cand simti nevoia sa fumezi incearca sa faci altceva ...Trebuie sa ai ambitie big grin poate iti e greu dar nu te ajuta cu nimic daca tragi fum in tine si dupa il scoti. Gandeste-te ca cu banii care ii cheltui pe tigari timp de un an, ai putea sa iti cumperi orice vrei tu. Si inca cevaabig grin nu ai cum sa te lasi de tigari imediat straight face de ex. sa zicem ca fumezi 10 tigari pe zi. maine incearca sa fumezi 8, poimaine 7, saptamana viitoare 5, peste ceva timp sa fumezi 2 tigari pe zi, si dupa aia o sa vezi ca o poti sa te lasi, asa nu ai cum sa te lasi imediat. Doar daca micsorezi numarul de tigari :*

5 răspunsuri:
| ByaNca26 a răspuns:

Poti incerca o tigara electrica. stiu si m-am documentat. ajuta foarte mult. http://www.esmoke.ro/ acesta este un link care te va ajuta foarte mult. primesc funda?

| carabinierr a răspuns:

Bai nene hai sa iti zic eu cum sata treaba, e vorba de ce vrei si ce nu vrei, nu esti obligat sau fortat sa fumezi, daca nu vrei nu fumezi, da tu vrei sa fumezi! nu iti baga nimeni fortat

| Tzapa97 a răspuns:

Ai dreptate cand tragi in piept te simti fresh eu de ex acum de sarbatorii nu am mai rezistat abia aastept sa inceapa scoala sa mai trag is eu deci cand il vad pe tata fumand imi vin bale crying

| Maria1401 a răspuns:

Incerci sa le raresti...una pe zi... apoi maine iti spui:,,frate azi nu vreau sa fumez!" apoi peste o zi mai tragi cateva fumuri k de, pofta si iar o zi, doua stai fara pana cand nu mai vrei deloc sa fumezi si nici pofta nu iti mai vine

| Mariaioana21 a răspuns:

Totul pleacă de la psihic!
Dacă tu iti pui in minte de azi nu mai fumez.Nu îți mai cumperi dacă ți se oferă refuzi și cam eviți să stai lângă fumători cand fumează! Știu este dificil la mine asa a funcționat am 20 ani de 2 ani nu am ținut țigara în mână deloc