| Necunoscutu92 a întrebat:

Hey ma am apucat de fumat din cauza unei fete nu asta conteaza nu fumez de mult si doar doua maxim trei tigari pe zi credeti ca imi va afecta sanatate va fi ok pentru termen lung nu vreau sa maresc porția ci sa ajung la una sau deloc pe zi am 17 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu este vorba de afectat 100%, indiferent cate fumezi, exista sansa sa iti afecteze, si in cele mai multe cazuri se intampla asta.

Numai bine!

8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Eu 18 ani din 36 nu am fumat.N-am nici pă dracu`, şi bag 10-15 țigări/zi, deci chestia aia cu fumatul ucide la mine nu se aplică, că de era reală eram mort de mult happy.
Şi eu la început mi-am pus problema asta dar mi-o trecut. happy.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Afectează.

| StrongHeart a răspuns:

Salut.Iti afecteaza sanatatea.Chiar si daca ai fuma o tigare pe saptamana,te-ai expune la riscuri de a dezvolta forme de cancer sau alte boli.
Iti spune un om care a incercat toate metodele posibile de fumat,de la fumat extrem,adica cantitati uriase, la fumat rar, la pauze de saptamani,luni, de foarte multe ori si eventual m-am lasat.Cel mai mult am reusit 11 luni,in prezent am in jur de trei luni de cand am renuntat si tot ce ma gandesc e niciodata,sub nici o forma sa nu mai fumez,fara nici o scuza, indiferent de imprejurari.
Nu are rost sa te minti, ori fumezi ori te lasi.Eu zic ca ar fi bine sa te lasi,trebuie sa te fortezi ca e un viciu greu si care te ingreuneaza mult fizic,acum,na,nu e treaba mea, fiecare face ce vrea, dar, raspunsul este ca da, iti afecteaza sanatatea in mod negativ si ar fi foarte bine daca ai renunta.
Dar daca te lasi sa o faci complet,nu partial,nu pauze sau rarit,ori fumezi ori te lasi, ca fumezi 5 ca fumezi 10, tot fum ajunge in plamani si ti-i face negrii in timp.

| zilog a răspuns:

Bagă mă 3 pachete pe zi barimi știu că o să ingrași pământul mai repede si o să crescă un pom poate o floare din untura ta.
TU NU STII CA FUMATUL UCIDE!
trezeste-te lasăle că o să mori in chinuri!

| GPA a răspuns:

"Nu încerca să pari ceea ce nu ești".

Chiar dacă v-ați cunoscut, chiar dacă această fată fumează, asta nu trebuie să te influențeze în niciun fel psihic. Nu trebuie să fii precum ceilalți, în "trend" cu ceilalți în situații de genul acesta. N-ai fumat până acum, însă după ce a apărut această fată despre care vorbești, acest lucru te-a schimbat și te-ai alăturat involuntar în acest cerc "vicios" dacă pot spune astfel. Mă refer doar la faptul că ești influențat de către celelalte persoane, te-ai lăsat influențat, anturajul a crescut și mai mult.

Cea mai sănătoasă alegere, din punctul meu de vedere, ar fi să renunți definitiv la țigară/tutun de orice natură și să-ți ocupi timpul cu altceva.

| Dana2103 a răspuns:

Nu mai fumezi si gata.

| Mariaioana21 a răspuns:

Totul pleacă de la psihic. daca iti pui in minte de azi nu mai fumez.Te gândești că nu te ajută la nimic bun. Doar,, de ochii lumii''sa dai bine cu ea în mână și este o minciună ca te ajută să scapi de stres
Eu am 20 ani de 2 ani nu mai fumez.Am fumat de la 13 ani

| Mariaioana21 a răspuns (pentru Mariaioana21):

1 țigara pe zi/5 înaltă zi /o săptămână deloc pauze de 3 luni nu ma puteam numii fumător la mine nu a fost greu să mă las de ele