| Alexandrion1999 a întrebat:

Am o problema foarte serioasa și cred ca foarte rar întâlnită la aceasta vârstă. Am 19 ani și de pe la vârsta de 16 ani am început sa consum alcool cam peste măsură. Acu am observat ca în fiecare zi trebuie sa beau ceva adică simt nevoia de alcool, fac asta cam de 2 ani de zile adică nu îmi aduc aminte sa ma fi sărit o zi fără sa consum alcool cel puțin 3-4 beri pe zi 1 sticla de vin sau 200-300 ml de tărie. Deci parca, când consum alcool ma face sa uit de toate problemele și sa fiu nepăsător. Cred ca am devenit alcoolic, deoarece în fiecare zi beau minim aceea cantitate de alcool dar de la un timp am început sa nu mai simt plăcere pentru bere și vin, beau numai băuturi spirtoase(whiskey, vodka) pentru ca doar de la acestea mai simt plăcere, beau cam 700-1000ml pe zi!
Va rog frumos sa tratați problema foarte serios și sa ma ajutați sa trec peste aceasta dependenta sunt disperat, deoarece cam toți prietenii mei și-au dat seama de problema mea și rad din aceasta cauza!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai nevoie de o internare la psihiatrie la dezintoxicare. Si de multa vointa, fiindca vei lupta cu dependenta in fiecare clipa, toata viata ta. Trebuie pur si simplu sa nu mai consumi niciodata nici un gram de alcool, sa eviti locurile in care se consuma alcool, sa anunti mereu la masa ca esti alcoolic asa incat sa nu se consume alcool in preajma ta. In primii 2-3 ani va fi mai greu, dar cu ajutorul psihiatrului te vei echilibra.

| alessia5158 a răspuns:

Nu vei putea, de unul singur si fara tratament medicamentos, sa treci peste perioada de sevraj care apare, inevitabil, dupa intreruperea consumului zilnic. Asadar, dezalcoolizarea( curatarea organismului de substanta adictiva)se face prin internare intr-un spital/clinica de psihiatrie--- tratamentul medicamentos administrat sub supraveghere te va ajuta sa depasesti starea de sevraj!
Cu toate ca este o etapa esentiala de tratament, dezintoxicarea nu este suficienta pentru a asigura recuperarea pe termen lung.De aceea, dupa finalizarea dezintoxicarii, medicul iti va face un plan terapeutic individualizat care va cuprinde servicii medicale de evaluare, tratament si monitorizare psihiatrica, terapie individuala, terapie de grup.
Succes!

Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei sa te lasi de bautura (inainte sa patesti si ceva grav), atunci actioneaza!
Aduna TOATA bautura din casa si TOARNA-le in WC!
Iar daca simti iarasi sa bei ceva, atunci toarna-ti bautura din nou, cu mana ta!

Altfel nu prea ai sanse sa te lasi, dar cu atat mai mari sa faci o prostie uriasa, care sa te afecteze pe intreaga viata!

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar asta este alcoolism si da, ai devenit alcoolic.
Discuta cu parintii tai sa te ajute sa nu mai bei deloc, pentru ca ai nevoie sa te opresti acum, ca sa nu te prapadesti intr-un an sau doi de ciroza hepatica, pentru ca asta te asteapta.
Mergi la mediculd e familie si cere ajutorul! Sunt programe unde epoti fii incadrat si ajutat!
In orice caz, OPRESTE_TE acum, cand inca mai poti sa-ti schimbi viata si RENUNTA defitiv la alcool, indiferent cat de greu iti va fi. Incepe prin a elimina orice bautura alcoolica din casa si evita sa mergi la terase, baruri, crasme sau oriund unde se bea alcool.
Cere ajutorul prietenilor si spune-le ca cei care vor sa-ti ramana prieteni si sa-ti fie alaturi, sa nu te mai invite niciodata la un bar, crasma, terasa sau undeva unde se serveste bautura alcoolica,
in felul asta, nu mai ai contact cu ea si nici nu vei mai fii tentat.

| alina2k18 a răspuns:

Nu ai cum sa bei 700-1000 ml whiskey / zi constant fara sa nu fi afectatwinking extrem de grav in tot ce faciwinking exagerezi oricum cu cantitatea.
Dependenta de alcool este foarta grava oricum.
Eu beau, dar nu ajung la cantitati uriase, cam 150 ml whiskey in ultimu timp, dar eu am alta varsta plus am rezistenta foarte mare la alcool.
Eu am alte motive de beau oricum.
De lasat poti cu tratament medicamentos si terapie.

| zăGhost a răspuns:

Ar trebui sa mergi la un psiholog. Te-ar putea ajuta. In rest, tot ce pot sa te sfatuiesc e sa raduci treptat, saptamanal, cantitatea de alcool.