| Ciobanelul96 a întrebat:

Am 20 de ani si am inceput sa beau de la varsta de 14 ani, chiar in ziua in care am implinit 14 ani si de atunci incet, incet am tot baut ocazional (la inceput cu prietenii) iar de anul trecut încoace obisnuiesc sa consum alcool singur in camera mea frecvent, in functie de cati bani dispun...si nu beau ca sunt suparat sau ca am cine stie ce problema, ci pur si simplu am o stare de bucurie atunci când stau la calculator si am naveta de bere langa mine.Problema e ca fac mereu abuz adica daca ma ametesc putin incep sa beau pana nu mai stiu ce e cu mine si de multe ori adorm pe scaun in fata calculatorului si când ma trezesc realizez ca din nou am baut si regret si tot imi spun ca nu e bine ca trebuie sa fac ceva sa nu mai beau dar nu pot rezista tentatiei fara sa beau. Tatal meu a inceput sa ascunda bautura când vine de la serviciu si imi da cate o bere 2 maxim pentru ca stie ca daca beau 2 beri le termin pe toate... Întrebarea mea pentru voi este: Din ce v am scris, credeti ca e o problema? Credeti ca sunt aproape alcoolic? Va multumesc anticipat happy

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asta mi se pare cea mai buna intrebare a ta. Celelalte chiar ma cam puneau pe ganduri. Acum stiu de ce. Chiar este o problema foarte mare la varsta ta. Ai devenit alcoolic.

| Fatamuntilor a răspuns:

Cam da, dar e bine ca ai realizat ca ai o problema.
Nu are relevanta sfaturile noastre.Tu singut trebuie sa realizezi ca nu bine ce faci.Totul tine de vointa ta.
Tatal tau bea, tu bei, vrei sa se intample asa si cu viitori tai copii? Nu cred!

| OoBunnyoO a răspuns:

Personal, cred ca da. Sa simti o senzatie de bucurie cand ai berea langa tine, sa ajungi in situatia sa nu mai stii ce se intampla cu tine, iar apoi sa regreti ce ai facut este un ciclu care aparut in mod frecvent nu este normal.

Iar mai presus de toate, cred ca raspunsul il stii singur pentru ca ai spus-o singur, nu poti rezista tentatiei. Mie situatia mi se pare destul de clara si din pacate nu cred ca esti aproape alcoolic, ci alcoolic. In momentul in care nu mai poti rezista tentatiei, inseamna ca este deja vorba de o dependenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa un mic exercitiu, vezi cat rezisti fara consumi nici-un strop de alcool. O sa-ti raspunzi singur daca esti dependent. Personal nu mi se pare ok situatia asta, ca sa ma exprim frumos si sa nu zic ca mi-e scarba de ideea de a bea pana nu mai stii de tine.

| FazekasErvin a răspuns:

Sunt cu un an mai mare ca de cat tine si am inceput sa consum alcool de pe la 18 ani dar mai des am inceput sa conum doar din luna iulie a anului trecut, tot ce ai de facut este sa iti pui ambitia mai puternica decat vointa si vei reusi sa te limitezi dar pana vei reusi sa te abtii ar fi bine ca in casa sa nu se afle alcool sau celputin nu in locurile cunoscute de tine, iar daca nu funcrioneaza fara rusine consulta un medic de specialitate, iar daca ma vrei sa vorbim astept un mesaj in privat si iti spun unde poti sa ma gasesti

| Aura00 a răspuns:

Fratica, iti spun din propia experienta ca sunt doua tipuri de persoane alchoolice. cele care se imbata si se culca, si cei care sunt agresivi. E ca un drog alchoolul, deci ai grija pentru ca odata ce incepi nu te mai opresti. E ca si cand vrei mai mult si mai mult pentru ca iti da o stare de euforie, dar gandeste-te la parintii tai, ei vor avea de suferit daca ti se agraveaza problema. Deci daca nu poti sa te lasi singur cere ajutorul pana nu e prea tarziu. Gen ai 20 de ani, nu iti strica viitorul si corpul cu un asemenea drog. Multa sanatate!