| Stefan927 a întrebat:

Salut TPU, am o problema legat de taica-miu. El este destul de gras, problema ii ca are foarte multa grasime pe ficat, si ii apasa destul de tare fierea. El amu tine un regim strict ca sa slabeasca. Intrebarea mea ii ce ar putea pati de la prea multa grasime pe ficat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Grasimea pe ficat poarta denumirea de steatoza hepatica, daca ficatul este gras prea mult timp poate duce la ciroza!
recomand alaturi de regim si suplimentarea cu silimarina pe o perioada de cateva luni apoi pauza apoi iarasi cateva luni de silimarina, este planta care chiar face minuni in ceea ce priveste ficatul.

| Violleta2022 a răspuns:

Avand ficat gras, poate face ciroza hepatica si poate murii.
Daca deja s-a apucat de regim alimentar ca sa slabeasca, inseamna c-a aflat si el ce are si cat d egrav este.

Fierea se poate scoate la o adica si poti trai mult si bine fara ea, dar de ficat gras nu scapi decat cu regim alimentar sanatos si sever, ca ficatul sa se refaca, fiindca poate evolua in ciroza hepatica uscata si ulterior in cancer la ficat si deces.

| dullcat a răspuns:

Lucrurile acestea trebuia sa ti le spuna medicul.Chiar si asa, nu te incalzeste cu nimic sa afli ce afectiuni ar putea dezvolta mai departe, ci doar ar cauza, cel mai probabil, stres inutil.In locul tau m-as asigura ca tatal respecta acest regim pentru a slabi.

| gabicoo a răspuns:

Caută la farmacie ceai de pojarniță! 1 litru pe zi și se curăță ficatul!

| Eireann a răspuns:

Cele mai grave afectiuni legate stric de ficat sunt ciroza non-alcoholica care este un factor de risc pentru cancerul hepatic. DAR fiicatul controleaza multe procese biologice in corpul uman deci cauzeaza afectiuni sistemice care par de alta natura. De exemplu metabolismul (absorbtia si asimilarea nutrientilor poate sa fie deficitara) sau poate chiar cauza tulburari de coagulare a sangelui. Vestea buna este ca daca slabeste ficatul se poate regenera complet.

| mrfirehands a răspuns:

Ati fost la control? Daca nu, ar fi indicat sa mergeti la un gastroenterolog sa i se faca o ecografie si la un control de sange (trigliceride, cholesterol LDL - HDL, ALT - AST - GGT).
Eu am avut ficatul foarte gras si marit din cauza stilului de viata nesanatos si cu dieta, miscare si cateva medicamente s-a vindecat.

Pot aparea multe probleme din cauza ficatului gras daca este netratat, de asta ar fi cel mai bine sa mergeti la un consult daca inca nu ati fost.

PS: Ficatul se regenereaza, multa bafta la sanatate.