| Marius_Grigore_1989 a întrebat:

Am o problema,pot sta in fata calculatorului si sa gasesc o mie de subiecte aproape despre orice cu oricine,dar in fata oamenilor mai ales a fetelor mi gasesc cu greu cuvintele adica nu stiu ce naibi am cateodata ma si enervez cand vad cat sunt de prost,tot ce stiu eu este sa fac glume si sa fiu sarcastic,mie o frica incredibila de fete nu in sensul ca mi-e frica sa nu ma bata sau sa nu ma injure dar am o frica anume un blocaj am avut prietena si cu ia puteam vorbii cat de cat decent,adica tot ce vreau este sa vorbesc mai cu incredere sa-mi folosesc creierul la capacitatea mea care o am,fara sa am acea frica sau nu stiu cum s o numesc,blocaj mental, am o lipsa de concentrare incredibila chiar daca vreau sa ma concentrez asupra unui lucru pur si simplu nu o pot face, daca sunt ceva solutii va rog ajutatima.Multumes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Cred că ar trebui să vezi un psiholog, ar ști cu exactitate ce recomandare să-ți facă.

| horia2012 a răspuns:

Chiar daca nu-ti convine, citeste mai mult. Literatura beletristica te ajuta sa-ti dezvolti vocabularul, sa te exprimi mai usor, sa-ti gasesti cuvintele mai usor...Literatura tehnica
(nu trebuie sa fii savant) te ajuta sa abordezi cu usurinta anumite subiecte, sa faci fata la anumite conversatii. Literatura tehnica e singura care iti inbogateste bagajul de cunostinte.
Zici ca nu prea poti sa vorbesti cu o fata. Fa o analiza ce vorbesti cu baietii.( mai multe injuraturi, misto-uri, sarcasm...)ceea ce cu o fata nu merge.Incearca sa-ti alegi prietenii.
Dupa cum ai scris, odata ce ti-ai dat semana in ce punct ai ajuns, nu esti prost.
DIN PACATE totul depinde de tine.

| gabyS98 a răspuns:

Nu-ti fie teama prietene cand ai sa cresti ai sa fii altfel