| florin422004 a întrebat:

Am o problema urgenta. Atunci cand mi se face cald imi apar niste pete pe fata si pe corp (dar nu si pe maini si pe picioare) si ma mananca pielea. Aceasta problema o am cam de o luna si putin si am fost la spital si mi-a dat un tratament care chiar nu a mers (o crema mentolata si niste pastile). Nu stiu daca e de la un aliment sau e ceva de la stres desi nu cred. Rog seriozitate fiindca o sa vina caldura si nu o sa pot sa ies afara... Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

In mod normal se merge la un alt medic.
Vorbeste cu medicul de familie ca sa te trimita la un alt cabinet, la un alt medic specialist.

Poate te ajuta si manechinul de aici: http://www.sfatulmedicului.ro/autoevaluarea-sanatatii
Foloseste-te de manechin, si in campul liber scrii problema, iar un medic iti va raspunde pe email (trebuie sa lasi si adresa de email acolo). Tot acolo poti sa intrebi daca cineva poate sa iti recomande un medic spitalul la care lucreaza. Poate sa fie in capilata, dar eu cred ca merita.
Eu ma gandesc ca poate ai avea o alergie -la o mancare, sau la o imbracaminte, sau la un detergent (de fata sau de rufe), sau la vreun medicament. Iar daca nu ai mai avut aceasta alergie, atunci toate aceste lucruri sunt noi si corpul nu a mai avut contact cu ele pana la aparitia alergiei. Este doar o parere; dar numai un medic, dupa ce ti se vor face unele analize, iti poate spune despre ce este vorba.
Spitalul Fundeni din Bucuresti este recunoscut pentru medicii lui specialisti.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Tratamenul nu a dat rezultate. poti reveni la acelasi medic pentru un control mai amanuntit sau poti cere parerea altor specialisti.Eu as merge cu ambele solutii in paralel.si as face o comparatie intre solutii. Abia apoi as cere o parere.Tu faci cum vrei.