| Cristii2001 a întrebat:

Am o problema urgenta cu mama mea! Ea are spondiloza cervicala. Mai exact are un "ciot" pe coloana care este strâmb,si din cauza la ala ii atinge un nerv de la mana. Ciotul acela s-a umflat din cauza ca a stat în curent si durează pana cand se retrage umflatura... Simte durere de parca ar avea mana rupta. Dati-mi niste sfaturi ce ar putea sa faca,macar sa ii amorțească puțin mana sa nu mai simtă durerea,nu stiu.
Dau funda, multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cumpara la farmacie DICLOSAL GEL, pui pe varful degetului ca si cu pasta de dinti si unge in zona cu durere pe o raza de 8-10 cm, in cca 10 minute se absoarbe si amelioreaza mult durerea. Un tub mare costa cca 12 lei si nu trebuie reteta.

Daca nu gasesti, poti cumpara VOLTAREN gel, are efect asemanator, dar costa cu ceva mai scump.
Ambele sunt antiimflamatorii, sunt destinate inclusiv pentru asemenea probleme si se dau fara reteta.

19 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si eu am spondiloza cervicala de peste 40 de ani. Se numeste boala domneasca si un medic mi-a zis ca se rezolva daca ma mai nasc o data. Ca tratament mi-a recomandat Piafen pastile (fiolele sunt mai rapide dar sunt amare de nu stii cum te cheama). Dar i-a spus cineva ca are spondiloza? Daca are diagnostic medical de la, macar, doi medici diferiti, e bine. E bine sa nu ia nimic pana nu merge la medici.

| Cristii2001 explică (pentru Salontanul):

Am cumpărat imediat dupa ce am citit răspunsul. Multumesc mult

| Cristii2001 explică (pentru Salontanul):

A spus ca a mai luat Piafen inainte dar chiar uitase de el. O sa înceapă sa ia de maine una pe zi seara. Nu ma inteleg cu ea sa se duca la doctor. S-a dus anul trecut si i-a dat sa faca fizioterapie. Asa o sa ii zică daca se duce si acum
Am cumpărat si Voltaren Gel. sper sa isi revină!
Inca o data multumesc

| Salontanul a răspuns (pentru Cristii2001):

Ok. Ma bucur. Sa se faca bine! Insists sa mearga l fizioterapie. Nu scapa de spondiloza dar o amelioreaza altfel risca sa ramana invalida pe viata.

| Cristii2001 explică (pentru Salontanul):

Ciotul acela nu ii afectează cu nimic. A stat in curent si s-a inflamat si ii atinge un nerv. In rest nu o doare. dar durează pana ii se retrage unflătura

| Salontanul a răspuns (pentru Cristii2001):

Imi pare rau dar nu stii ce-i spondiloza. Spondiloza este o boala care afecteaza nervii interspinali prin deshidratarea si micsorarea discurilor intervertebrale, alterarea cartilajelor articulare si a discurilor intervertebrale. Aceasta duce la marirea presiunii exercitate asupra nervilor spinali sau a maduvei spinarii, rezultand diverse complicatii: furnicaturi, amorteala, slabiciunea bratelor si a picioarelor, amorteli si furnicaturi intr-o anumita parte a bratului sau pe toata lungimea acestuia,
lipsa de coordonare si dificultati de mers
pierderea controlului vezicii urinare sau a intestinelor. Asa ca eu zic sa asculte un sfat si sa mearga la medic.

| Cristii2001 explică (pentru Salontanul):

Și-a facut programare la fizioterapie! A înțeles ca e grav.

| Salontanul a răspuns (pentru Cristii2001):

Ma bucur! Sa-i dea Dumnezeu sanatate!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa faca o radiografie si medicul îi va da tratament adecvat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa mearga la un medic la consult, "trasul curentului" nu este un diagnostic medical, e doar o scuza babeasca pentru o afectiune medicala

| untu a răspuns:

Faceti o compresa cu sarea amara (sulfat de magneziu) de la farmacie, un pliculet de 60g de sare amara dizolvata la un litru de apa si faceti o compresa din panza curata imbibata cu apa cu sare amara si puneti pe ciot! Trebuie facut niste radiografii prin tomograf sau prin RMN!

| Cristii2001 explică (pentru untu):

Multumesc mult. Vom încerca

| untu a răspuns (pentru Cristii2001):

Cu multa placere si insanatosire grabnica mamei tale!

| vocea a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergeti la medic sa o consulte nu va jucati cu sanatatea.

| Cristii2001 explică (pentru vocea):

Daca nu facea radiografia nu știam cum sa explic mai sus... Stie ce problema are, a facut investigații... Asa se întâmpla cand sta in curent. Eu doar am intrebat ce ar putea sa faca ca sa nu o mai doară asa tare. Citește din nou ce am intrebat.
Multumesc

| Cristii2001 explică (pentru vocea):

S-a dus la.medic anul trecut si a trimis-o la fizioterapie. E fix un r*hat acolo. Te lasa durerea doar câteva zile. + ca nu o doare mereu, doar cand sta in curent

| Bula a răspuns (pentru Cristii2001):

Este bine sa faci cum am raspuns prima data, dar este si mai eficace, daca face preventiv (adica inainte sa mearga in mediu unde o poate afecta curentul). Ar fi bine sa foloseasca si un fular subtire (de matase), aproape in permanenta, pentru a preveni curentul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Antiinflamatoare, dar mai bine o consultatie la un medic specialist.