| oxocle a întrebat:

am primit de curand o lovitura in coaste (putin mai in lateral) si ma cam doare. nu as vrea sa merg la doctor. poate fi o fisura ceva? ma doare de o saptamana in locul respectiv cand respir adanc dar nu e umflat sau vanat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Poate fi o fisura sau o fractura costala, poate fi un hematom sau doar o echimoza locala...e greu de spus fara un consult; mergi sa te vada un medic. http://www.i-medic.ro/boli/fracturi-costale

| SimonaCristina a răspuns:

E o nevralgie intercostala datorata traumatismului. Ia clorzoxazona 2x2/zi, midocalm 5-7 zile si daca nu trece durerea fa o radiografie pentru siguranta ta. Sanatate!

| Florenta16 a răspuns:

E cel mai probabil. Si tatal meu a avut toata partea dreapta de coaste, rupte. Asa ca ai grija. Du-te la medic. Insanatosire grabnica :*