| anonim_4396 a întrebat:

am si e o problemă, sunt gras si am tâţe mai ceva ca fetele din scoala mea... si este jenant la varsta mea de 15 ani, si nu imi place sa se rada de mine, de mancat nu mananc mult, insa stau foarte rau pe partea de sport, ce exercitii as putea face acasa? nu imi spuneti de abdomene si genoflexiuni ca nu sunt de nici un folos... as dori niste exercitii in special pentru a scapa de grasimea de pe piept, coapse, si fese

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Da, trebuie să faci un consult la medicul de familie și să îi spui practic de această problemă.
O să-ți dea trimitere la un medic nutriționist dar înainte te vei duce la endocrinologie.

| st3amgam3r a răspuns:

Iti recomand cardio pentru incepatori, o serie de exercitii care te vor ajuta sa slabesti, creand un deficit caloric. Poti cauta pe net diferite seturi. Eu il urmez pe asta: https://www.youtube.com/watch?v=TOzN2LB1TBw
Poti de asemenea sa iesi de 2 ori pe saptamana la jogging si sa faci putina miscare (mers sau alergat) macar 30 de minute pe zi.
Ai mare grija la alimentatie. Daca mananci putin nu inseamna neaparat ca o faci corect. Trebuie sa ai in vedere nivelul de grasimi la 100g hrana, sa contina cat mai multe proteine si un nivel mediu de carbohidrati. Incearca o dieta!