| JustAaGirl a întrebat:

happy
M-am saturat de toti prostii care fac "misto" de toate persoanele cu diferite probleme...
Eu m-am horatat sa slabesc ca sa nu mai am vreo problema cu copii care mereu rad de altii. Am 12 ani, sunt fata, am 165 cm inaltime, 65-66 kg si in talie am 75 cm in talie. problema e ca in partea de sus arat bine dar jos (in zona soldurilor) nu prea. Cum pot scapa de grasimea de acolo, si cea din partea de sus a picioarelor?
Momentan fac cam 100 abdomene la 2 zile si zilnic diferite exercitii (intinderi genoflexiuni etc.) cam un sfert de ora. In weekend merg pe bicicleta sua cu rolele happy
De mancat nu mananc grasimi. De obicei dimineata mananc omleta, cereale cu lapte sau un sendvis sau mancarea de la pranz adica peste carne la gratar.-la ora 10-10:30 la pranz mananc niste covrigi pentru ca sunt la scoala iar cand ajung acasa mananc o salata, un iaurt, ma rog cea usor pentru ca ajung pe la ora 6 acasa...
Ce imi propuneti sa slabesc cam 10 kg?

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Ceea ce faci e bine, vei reusi sa slabesti dar treptat, incearca sa mergi pe bicicleta si cu rolele mai des

| Cosmin86 a răspuns:

Iti recomand 2 lucruri :

1. mananca mai variat :
http://www.getfit.ro/......abire.html

Ca momentan nu mananci prea variat si o sa ai deficit de vitamine

2. Fa sport mai ca lumea, "arderile" incep dupa 20 de minute... de-aia e recomandat sa faci antrenametne de 1 ora, du-te de 3-4 ori / saptamana la sala sau la bazin sau in parc si antreneaza-te o ora, termina cu 15 minute.

| MrAnderson a răspuns:

In general mersul pe bicicleta, nu te ajuta cu mare lucru. E un exercitiu bun pentru masa musculara, dar mai putin pentru slabit.

Iti recomand mult alergat...corpul tau va pierde gradual din greutate, si de peste tot.
Nu trebuie sa te ingrijorezi cu privire la forma siluetei, insa. Asa este trupul tau, in forma de para, si esti frumoasa asa cum esti tu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MrAnderson):

Mers pe bicicleta = exercitiu cardio, adica FIX pentru slabit si NU pentru masa musculara

| MrAnderson a răspuns (pentru Cosmin86):

Dar desigur ca e pentru slabit, ca doar aia care vand aparate de spinning n-or sa-ti spuna ca e bine sa cumperi asa ceva doar ca sa arati ca un ciudat care pedaleaza la o bicicleta care sta pe loc.
La fel si cu pasta de dinti care-ti albeste dantura in 7 zile. happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru MrAnderson):

Eu am slabit mergand cu bicicleta si nu am facut deloc muschi la picioare.

Mai documenteaza-te, fa diferenta intre exercitii de tip aerob si de tip anaerob

| PufoshenienexT a răspuns:

Eu iti recomand multa miscare si exercitii impreuna cu mancarea sanatoasa