| LucyTheSavior a întrebat:

Salut TPU,
Am si eu 2 intrebari si vreau niste raspunsuri urgent...
1.Este bine sa ma epilez (pe picioare, pe maini, la sub breat) la 13 ani? De ce? Pai transpir abundent...si imi este jena...nici nu fac bine dus si transpir iar.+ m-am saturat sa tot faca prietenii misto de mine (maamaaa ce par are alaaa) etc.
2.Cum ma pot epila fara sa creasca parul in 2-3 zile ca inainte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EVA9443 a răspuns:

Te-as sfatui sa mai astepti deoarece dupa epilat parul pe picioare va creste mai rapid si mai mare si va trebuie sa-l epilezi des. Pai daca esti baiat nu e mare problema, la fete e mai problematic.Sub brat ar trebuie sa te epilezi, chiar e necesar.Dar miinile si picioarele lasa-le.

| LucyTheSavior explică (pentru EVA9443):

Pe bune, nu mi-ai vazut parul de pe picioare laughing il am mai mare ca tata` si are 44 de ani :p

| EVA9443 a răspuns (pentru LucyTheSavior):

Dar daca vor vedea ca nu ai par deloc nu vor ride?

| LucyTheSavior explică (pentru EVA9443):

Crede-ma nu mai are nimeni par pe corp dintre prieteni laughing

10 răspunsuri:
| Iubibilăă a răspuns:

Banda epilatoare.
Doare dar vei avea succes.

| Gabitzu246 a răspuns:

Pai rad de tine ca ii lasi tu, si eu am 17 si nu m-am ras pe picioare ma voi rade pe 22-24 de ani pentru ca atuncea nu iti va mai creste chiar asa de repede

| Senzaționalul a răspuns:

Nu cred ca ai tu parul pe picioare mai mare ca mine laughing. Nu e o problema, stai calm. Pe mine cand ma intreaba cineva, ii spun ca-l am asa din cauza ca sunt extra-viril smug. Nu te epila pe maini si pe picioare. in rest epileaza-te unde vrei.

| adelinna21 a răspuns:

Daca nu te epilezi de mult cu lama, te poti face cu ceara(putin dureros la inceput), iti va creste parul mai greu.2-3 saptamani.dar prima data parul creste in 5 etape si va trebuie sa te faci poate la 1-2 saptamani.te sfatuiesc sa iti achizitionezi un kit de epilare cu ceara(ceara de unica folosinta+aparat).te va costa in jur de 150 de lei.depinde de site. http://pinktree.ro/seturi-de-epilat.html eu de aici l-am achizitionat.pe cel la 125 lei.foarte bun si persoana care le trimite este un serioasa.stiu ca poate unora li se va parea ciudata ca baiat sa te epilezi cu ceara, dar asa stii sigur ca nu va creste repede.sau te poti duce la salon dar te va costa sa te apilez de 3-4 ori cam cat costa setul.

| LucyTheSavior explică:

Multumesc pentru raspunsuri :p (o sa ma epilez doar la sub brat si cred ca peste un an-doi o sa ma si barbieresc happy (sincer acum mi-am dat seama... datorita parului de pe picioare nu imi mai e asa frig iarna si nu mai sunt obligat sa ma infofolesc in 10 perechi de pantaloni) laughing

| KylerMuzaffer a răspuns:

Salut 1) Da este bine sa te epilez la picioare la maini eu am 14 ani si m-am epilat!
2) De epilezi cu big
Bafta!

| ClapClapClap a răspuns:

Sub brat poti sa te epilezi, pentru ca este necesar in sezonul cald. Transpiri si din cauza caldurii vor exista probleme din punct de vedere olfactiv laughing.
Serios vorbind, pe maini si pe picioare este bine sa astepti cat de mult se poate. Daca acum crezi ca ai parul lung si des, sa nu te ingrozesti cand o sa il vezi dupa ce incepi cu epilarea. La varsta ta inca esti in perioada de crestere si corpul inca se dezvolta. Dupa ce te epilezi, parul tau se va face tot mai inchis la culoare, va deveni mult mai vizibil, mai des, firul mai gros. Deci astepta cat de mult poti! Daca e chiar atat de dramatica situatia laughing epileaza-te pe picioare, dar pe maini nu este cazul, mai ales daca esti baiat.