| SkyDark a întrebat:

Am si eu o Chincilla, este baiat si il am de aproape de 2 luni, cand l-am cumparat mi s-a spus ca are aproximativ 5 luni.
Dupa 2 saptamani a inceput sa roada Cusca ( barile ), dar acum a inceput mai rau, o imping un pic mai in spate o mangai si dupa incepe sa imi impinga degetu si sa ma muste, este foarte nervos cand roade ca si cum ar fi turbat, ziua nu face asa dar noapte incepe, ma duc vorbesc eu el sa nu te simta singur etc. Si el nu mananca niciun fel de Fruct sau Leguma, i-am dat Mere, Ridichie, Varza, Patrunjel, Castraveti si etc.
Si am mai observat un lucru nu vrea de niciun fel stafide, i-am dat pe la bot cu ea sa simta si nimic nu vrea de niciun fel. Va rog daca ma puteti ajuta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anca2999 a răspuns:

In primul rand, buna dimineata, am si eu o chinchilla a mea cei drept ieri a facut un an de existenta si vreo 5 de cand il am eu. Treaba e ca, chinchillele au comportament diferit mereu..mai scoate-l afara, joaca-te cu el, da-i drumul dar stai cu ochii pe el sa nu roada cevalaughing eu inca am firul de la telefon praf. Cu timpul o sa se acomodeze cu tine daca ii vorbesti calm, il tii in brate si il lasi sa se joace si sa se zbenguie(cam asta fac ei). Acum, daca incearca sa te muste ia-l de coada in sus (asa se tin ei ) sau de blana de la ceafa, dar ai grija sa nu-l doara fiind ca o sa iti raspunda printr-un marait scurt si subtirelaughingpe care il tii minte mereu. De mancare ce pot sa zic, probabil nu mananca pentru ca inca n-are incredere in ceea ce ii dai, nici la mine nu manca nici un fel de leguma, fruct, asa ca i-am luat boabe speciale si apoi a inceput sa manance de toate, patrunjel, castraveti, ba iti spun ca adora sa toace si iarba din fata blocului pe care i-o stranglaughing. Asa ca multa bafta cu chinchilla ta, ia-o usor, se va acomoda incet-incet!

| SkyDark explică (pentru Anca2999):

Pai ideea e ca il las afara cam toata ziua, din ora in ora in bag in cusca 10, 15 minute sa manance si sa bea apa, si el mai sare in pat si vine la mine la Calculator, si mie nenorocit firele, fara sa imi dau seama xD, si cateodata cand il iau in brate scoate un anumit zgomot ceva gen IHH ceva asemanator, dar il manangai si ii vorbesc lent.

| Anca2999 a răspuns (pentru SkyDark):

Usor, nici chiar din ora in ora...lasa-l sa fie si pedepsit stii cum e, daca te musca brusc il iei si il pui in cusca si nu-l mai bagi in seama cateva ore bune, ca nu e animal prost iti spun sigur asta... Dupa cateva ore il iei din cusca si il ti in brate, tine-l la piept si mangaie-l de la cap spre coada iar daca sta poti sa-i faci ca un fel de "ciupitura" la gat cu maina ca un fel de masaj, le place la nebuniebig grin si continui asa..incetul cu incetul o sa stea sa-l mangai si cand sta pe jos nu neaparat in mana ta. Eu il am pe William ( chinchilla mea ) de 5 luni si s-a adaptat frumos. big grin

| SkyDark explică (pentru Anca2999):

Imi poti da ADD pe Y! M, vreau sa mai discutam despre Chinchilla, pentru ca stii mult mai multe ca mine. (gaby_no1).

| Anca2999 a răspuns (pentru SkyDark):

Te-am adaugat

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Eu spun s-o duci s-o vada totusi un veterinar.
Te pup!