| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare.
Daca am amigdalitele mici si sunt retrase in intreriorul gatului iar acesta este mai larg si fumez are ceva?
Cineva mi-a spus ca nu ar trebui sa mi le scot.
As dori un raspuns rapid si sincer
Dau fundita
Daca un om care este fumator si isi scoate amigdalitele si continua sa fumeze are ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Indiferent daca isi scoate sau nu amigdalele, un fumator are acelasi risc (adica mare) de cancer in gat. Amigdalele nu modifica acest risc.

| bulin a răspuns:

Nu afecteaza cu nimic... nu trebuie sa te operezi si nici dupa operatie nu ai restrictie la fumat dat totusi gandeste-te ca dauneaza sanatatii

| bulin a răspuns:

Exista diverse riscuri de cancer pulonar sau la gat, imbatranirea tenului, impotenta, etc... daca vrei sa iti distrugi sanatatea fumeaza daca nu, nu fuma ca nu ai nevoiewinking

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Amigdalitele sunt boli. Amigdalele sunt organe. Cine ti-a spus prostia aia sa-i ceri banii inapoi. Amigdalele se scot numai in ultima instanta si la sfatul medicului. Ele au rol important in protectia organismului. Problema cu fumatul nu de la amigdale intervine ci de la cancer. Lasa-l dracu' de fumat.

| Dony20 a răspuns:

Deci daca fumez nu am nimic nu?