| anonim_4396 a întrebat:

De ce își scot unii amigdalele\amigdalitele? Le-aș scoate și eu...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cand eram copil aveam probleme cu amigdalele (amigdalita este boala). Am scapat facand in 3-4 seri gargara cu petrol lampant si sare. De altfel asta era tratamentul cel mai des uzitat pe vremea copilariei mele. Nimeni nu-si scotea amigdalele deoarec medicii spuneau ca sunt un paznic al organismului.

| doctorandus a răspuns:

Nu te opera doar de dragul de a te opera.

| alina2k18 a răspuns (pentru doctorandus):

De; parca il opereaza cineva ca vrea el asa laughing

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Daca esti sensibil in zona respectiva, cand racesti ele se pot umfla foarte tare.Astfel o sa iti fie greu sa mananci si in cazuri extreme si sa respiri.Pentru cei care au probleme de genul e chiar ok sa le scoti.Problema este ca amigdalele sunt ca un scut impotriva racelilor.Un om fara ele are sanse mult mai mari sa raceasca decat unu ce le are. Daca nu e neaparata nevoie sa le scoti eu zic sa le lasi acolo ca fac mai mult bine.

| Codrinn69 a răspuns:

Daca nu te deranjeaza cu nimic, de ce ai face asta?