| Alexandru_Oprisan_1999 a întrebat:

Am si eu o intrebare mai amanuninta, in legatura cu sanatatea stomacului meu.Eu sportiv, practicand Rugby de performanta si mancand mult, la greutatea de 90.5 kg m-am decis sa slabesc, evident dupa ce termin antrenamentele si sezonul meciurilor.Am inceput sa slabesc de 2-3 luni incoace si pana la urma am slabit 12kg, asta facand cu o masa pe zi si de 2-3 ori fructe ogramada, incat sa numai pot manca nimic si seara facand exercitii ( exemplu : 300 abdomene, 110 flotari si 110 semi flotari pe spate pentru dezvoltarea trapezului ).Bun, eu cred ca am Ulcer totusi dar nu stiu sigur. Ma doare stomacul in gol asa, alt cuvant nu am gasit.Daca mananc vad ca durerea ma lasa incet incet, dar revine dupa un timp. Durerea apare sus fix in mijlocul stomacului.Este probabil din cauza ca nu am mancat destul atata timp si organismul mi-a slabit? Am observat si asta la exercitii, acum imi sunt foarte grele flotarile si abdomenele, inainte erau niste nimicuri.Si asta de 3 saptamani incoace.Bunica imi spune ca s-ar putea sa am o gastrita si mama imi spune ca am un inceput de Ulcer. Durerea de stomac ma lasa doar daca stau apasat pe el in pat, cand ma asez in pat.Eu stau foarte des treaz noaptea, probabil si din cauza asta sa fie? Acelerez folosirea stomacului... Oricum nu stiu ce sa zic...La medic ma pot duce decat luni, si sunt destul de ingrijorat.Ce as putea sa fac si ce credeti ca as avea? Dau o funda si mult respect! Daca mai vreti detalii doar intrebati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| GabrielXD354 a răspuns:

Mănâncă multe iaurturi si vezi cum te simți pana luni. Daca vrei sa slăbești, mai bine faci jogging sau bicicleta decat flotări si abdomene...

| Alexandru_Oprisan_1999 explică (pentru GabrielXD354):

Pe langa slabit vreau si sa ma formez frumos. Oricum, am slabit 12 kg...Am 79 si 1.94 cred ca e ok.Anyway, cu ce ma ajuta iaurtul?

| Alexandru_Oprisan_1999 explică (pentru GabrielXD354):

De ce anume sa mananc iaurt?

| GabrielXD354 a răspuns (pentru Alexandru_Oprisan_1999):

Tu ai slabit 12 kg mai mult pentru ca te-ai infometat.Fa-ti exercitiile in continuare, mananca 3 mese pe zi, dar fa jogging si bicicleta... Flotarile si abdomenele te ajuta sa pui masa musculara, in niciun caz sa slabesti...