| Robi1444 a întrebat:

am si eu o intrebare : Pot sa iau proteine pentru sala? Si daca da de care sa imi specificati.
Am 17 ani, 1.90, slabut... fac sala de 3 luni. Imi recomandati proteine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Lasa proteinele si alte prostii.
Trebuie sa mananci o gama foarte variata de alimente, pentru a te asigura ca organismul tau primeste tot ce ii trebuie.Incearca sa mananci alimente care contin multe proteine(peste, carne, oua, lapte, branza, fasole, mazare, conopida, brocolli);
Apoi ai nevoie de carbohidrati(paine, paste si cereale) si o multime de fructe si legume proaspete.
Nu in ultimul rand, nu uita de SPORT. Daca vrei sa ai mai multa energie, pe langa faptul ca energia pe care o iei din alimentatia zilnica, trebuie sa fii si activa!
Te pup!

| TheRomanianWolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu vezi ca te CONTRAZICI SINGURA?

ii spui "lasa proteinele" si mai tarziu ii recomanzi "alimente care contin multe protein"

Deci : LASA PROTEINELE dar CONSUMA PROTEINE in continuare

repet : NU MAI POSTA LA SPORT

| MassEffect a răspuns:

Frate tu iei proteine in fiecare zi sunt in lapte, carne, oua.DA poti sa iei suplimente proteice recomand http://www.megaproteine.ro/Proteine-masa-musculara/ON-Serious-Mass-2-7-kg/ daca nu iti permiti incearca http://www.pro-nutrition.ro/products/Gfx-8-.html.Succes!

| NCN a răspuns:

NU recomand proteine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru NCN):

Atunci de ce consumi ZILNIC? cum nu recomanzi ceva ce folosesti MEREU?

| NCN a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu ai dreptul sa faci retardat pe nimeni daca nu iti convine de raspunsul lui zi frumos sau nu zi de loc.NU vorbi de altu daca tu esti educat prost si nu sti sa comunici cu alta lume.Sunt mai multe puncte de vedere trebuie sa le iei in considerare.

| YoureGoingDown a răspuns:

NU! Continua sa faci sala si sa mananci bine nu ii asculta pe toti cei care iti zic sa iei proteine ca o sa regreti ...parerea mea

| MassEffect a răspuns (pentru YoureGoingDown):

Ce o sa regret, si tu iei proteine in fiecare zi daca nu sti de ce dracu vorbesti.

| Cosmin86 a răspuns (pentru YoureGoingDown):

Parerea ta e proasta, tu habar nu ai ce sunt proteinele

daca ai stii, ai stii ca si tu CONSUMI ZILNIC

copil RETARDAT ce esti, proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, unele legume

nu ai citit o carte in viata ta, nu?

| NCN a răspuns (pentru Cosmin86):

M-am referit la prafuri frate.Sa nu se anabolizeze nu la mancare

| Cosmin86 a răspuns (pentru NCN):

Anabolizantele sunt cu totul altceva

prafurile alea sunt SUPLIMENTE ALIMENTARE, facute din mancare ( lapte, zer, albus de ou, etc. ), pur si simplu proteina este separata de restul continutului

suplimente = mancare concentrata

Ia si citeste inainte sa aberezi :
http://www.doctor.info.ro/concentratele_proteice.html

Tu nici macar NU STII diferenta intre anabolizante si suplimente!

p.s. : ai zis "Sunt mai multe puncte de vedere trebuie sa le iei in considerare", da, faptul ca tu NU AI CITIT o carte in domeniul asta in viata ta ( de nici macar nu stii ce sunt suplimentele ), dar comentezi