| andr3ysbx a întrebat:

Salut.As dori si eu sa stiu cate proteine are 1 kg de carne de vita, si cate proteine are 1 litru de lapte; am facut sala 3 luni si acum o sa ma apuc din nou dupa revelion.Cate grame de proteine ar trebui sa mananc zilnic(am aproape 17 ani, 1.90-1.95 si 73-75 kg)Ar fi mai bine sa iau proteine la borcan? Ce imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| Adolescentul a răspuns:

Eheheeee pai daca u dupa 3 luni de sala te gandesti sa iei proteine si daca la mom actual u deja esti in pauza si te mai apuci tocmai la anul de sala nu crezi ca astea 3 luni au fost pierdute in zadar?happy Eu zic ca la anul cand te apuci de sala sa te gandesti dupa vreo 12 13 luni de zile la proteine si dupa i`mi dai un raspuns happy Bafta! Si inca ceva sala NU cere proteinetonguewinking sala cere ambitie, odihna, mancare multa, happy somn linistit, si vointa in ceea ce faci si ceea ce practici si pentru ce anume il practici!

2 răspunsuri:
| alecs871 a răspuns:

Exact sa spun nu stiu, carnea de vita contine undeva la 30-40 de grame de proteine la 100 de grame iar laptele continecam 10 grame la 100 de grame (dar laptele este bun pentru calciu). Din cate stiu eu poti extrage proteinele si din ciuperci si soia (acestea contin la fel de multe proteine precum carnea) si evident foarte multe legume (morcovi, spanac, telina, varza...) care contin si ele proteine dar in cantitati mai mici.
Privind proteinele sintetice, cele luate de la magazin si care se fac cu apa sau lapte, nu sunt 100% sanatoase, poate nici 50% sanatoase, acestea deregleaza anumite functii ale organismului, pot produce insomnii de la energia pe care o detin aceste protenie la borcan si multe efecte care se vad mult mai tarziu (spre exemplu ingrasarea dupa ce incetezi exercitiile la sala).
Acum depinde de fiecare, ce fel de proteine si in ce cantitati le administreaza (maxim o data pe zi, dupa sala).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Manca viermi deoarece 1 vierme are 50% proteine deci mananci un kg de viermipe zi si ai sa ajungi in 3 luni sa ai inbiceps 42 asa ca mine.