| anonimul0724 a întrebat:

Am si eu o mica problema.
In fiecare noapte ma culc pe la 2-3dimineata.
Ma pun in pat pe la 22:00 si sunt foarte agitat, intru putin pe Facebook si tot asa pana se face 2.
Iar a doua zi ma trezesc la 7 si la scoala sunt foarte obosit.
Cum pot adormi la usor?
Ce alimentatie trebuie sa am?
Cat mai multe sfaturi
Ps : Am 14ani si nu mănânc dupa ora 19:00

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

O sa iti para rau de raspunsul meu, dar... incearca-l o sa ai o surpriza

1. este o PROSTIE ABSOLUTA sa stai cu ochii intr-un ecran inainte de culcare, tu spui ca stai pe Facebook, problema e ca ecranele sunt luminate din spatele eranului asa ca lumina iti intra direct in ochi, nu mai stiu unde am citit dar asta e un motiv serios de insomnie, chestia nu se aplica la reader-e, unde scrisul se face cu e-ink, si deci nu sunt luminate din spate ci din lateral, sau nu sunt luminate deloc (si ai nevoie de o lampa ca la o carte obisunita)
2. in afara de ce ti-au spus mai sus, eventual medicamente naturiste, pasiflora, etc. mai e o solutie care te adoarme sigur: sa citesti o carte (da, stiu, altul care bate campii cu cititul), ei bine eu nu zic sa citesti o carte "in general", eu zic sa citesti inainte de culcare, si o carte fara aventuri (care sa te tina "conectat" ), eventual chiar una tip documentar, nu vreau sa spun "boooring", totusi, poate sa fie interesanta, dar FARA AVENTURI

asta e o solutie cu atat mai buna cu cat nu iti place sa citesti, practic pacalesti creierul sa gaseasca "scuze" ca sa scape de "corvoada" asa ca cea mai buna scuza ar fi somnul

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inainte de culcare bea o cana de ceai de SALVIE cu lapte de vaca, caldut.
Vei dormi linistit, relaxat, iar a doua zi vei fi mult mai odihnit!

| Violleta2022 a răspuns:

Este recomandat ca 1 ora inainte de culcare sa nu stai pe telefon, computer sau Tv, ci sa citesti, sa faci un dus si sa te bagi in pat.
Nici nu ma mir de ce esti atatd e obosit, daca singur iti alungi somnul.
Facebookul se inchide la ora 9 ca si toate aparatele electronice din camera de unde dormi.
Bei un pahar de lapte cald si te bagi in pat cu o carte in mana, iar somnul vine imediat.

| AlexSalling a răspuns:

Inainte de culcare bea o Cacao. Iti vine somnul instant. Stii? Poti lasa la o parte Facebook-ul, poate nu crezi dar nu foloseste la nimic. Stiu ce spun. Alimentatia, reduce carbohidratii (orez, cartofi), vei vedea ca se vor schimba datele problemei. Succes.