Întrebare recomandată | Skynox a întrebat:

Problema mea este urmatoarea.
Sunt clasa a 8-a, de la un timp ma simt epuizat, de 1-2 luni, ceva de genul. Ma culc obosit, ma trezesc putin obosit. Cand ma ridic uneori din pat, ma ia o usoara durere de cap. Tin sa precizez ca nu beau energizante/cafea/cola. Si, din pacate sub ora 00; 00 nu ma culc. Cum as putea sa fiu si eu mai in forma, fresh? Am luat de ieri Vitamina C. Dureres de cap ma tine usor tot de ieri. Ammm, ar trebui sa mananc mai multe fructe? Da, mananc dulciuri foarte des, aproape zilnic. Niste sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KamaSutra a răspuns:

De cand am citit "sunt clasa a 8. a. De la un timp ma simt epuizat", m.am gandit uitr cineva care ma intelege. Stiu exact cum te simti, mai ai putin si cedezi. E super complicata treaba asta cu a 8. a. Faza e ca nu prea ai multe de facut, decat sa lucrezi putin mai mult la organizarea programului tau. Incearca pe cat posibil sa nu te culci mai tarziu de ora 22, hai maxim 23 pentru ca intre 22 si 00 se refac celulele nervoase si iti dai seama ca daca te culci asa de tarziu s.a dus toata inteligenta. Tie ti se pare tarziu la 00, dar eu am avut zile in care m.am culcat si la 2, fiind constienta ca nu e bine si + ca nu terminasem tot ce aveam de facut. Telefonul este un mic hot de timp, fiindca cu el poti doar sa pierzi timpul. Cum l.ai putea inlocui, nu prea stiu pentru ca e asade greu sa renunti la el(stiulaughing dar ai putea incerca sa faci niste plimbari in aer liber pentru a.ti mai limpezi creierul si pentru a te mai relaxa, ascultand muzica. Sau citeste ceva(what!?) sau fa ceva manual, sa te relaxeze, eu de pilda am descoperit hair wraps. urile si imi place mult sa le fac... Gaseste ceva care sa.ti placa, nu te forta prea mult dar nici nu te lasa de tot, gandeste.te ca e doar un an in care te fortezi mai mult iar apoi la liceu, ce sa mai, BOIERIE!laughing
SUCCES, si sper ca te.am ajutat catusi de putinhappy:*

24 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Trebuie sa dormi putijn dupa-masa dupa ce vii de la scoala, mananci si ma ifaci ceva chestii. Gen, te culci pe la 3-4 si te trezesti pe la vreo 5-6. Asa o sa fi ok. Si de asemenea, fa si ceva sport.

| T0T a răspuns:

incearca sa faci mai mult sport si sa ai o alimentatie cat mai sanatoasa. Poate e si din cauza ca te stresezi si cu scoala foarte mult, las-o mai moale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
manaca fructe si legume, bea minim 2 litri de apa, fa sport, fi mai organizat, dormni minim 8 ore pe noapte evita stresul, tigarile, drogurile ect...
O zi buna.

| DrLolo a răspuns:

Ia Vital Energi le gasesti la farmaciile naturiste si eu am loat sunt foarte bune si nu conteaza cantitatea somnului conteaza foarte mult calitatea somnului si bea multa apa si manca fructe nu sta pe Laptop, Tableta, Telefon, Calculator etc si incearca sa te uiti cat mai putin la tv inainte de culcare si fa multa miscare de a fi obosit sa ai un somn calitativ sper ca ti fost de folos sfatul

| HappyGirl4 a răspuns:

Buna! Simptomele tale sunt cauzate de stres si de neodihna.Am aici pentru tine cateva variante ajutatoare:
-pentru stres:incearca sa razi mai mult,priveste scoala ca pe ceva usor,distractiv
-pentru neodihna:poti incerca sa te culci mai devreme.E greu asa-i? Si eu ma confrunt cu problema asta uneori insa am cateva sfaturi:bea un pahar cu lapte inainte de culcare(lapte de vaca, oaie, capra, in caz ca te gandeai la prostii) laughing nu sta pe telefon inainte sa te culci, citeste o carte buna in loc sa stai pe facebook sau mai stiu eu pe ce.Vitamina C e forte buna insa poti folosi si spirulina.O zi buna!

Răspuns utilizator avertizat
| Skynox explică:

Tin sa mai precizez ca au inceput sa ma doara si ochii, tin foarte mult ochii in telefon. Cu ce activitati as putea inlocuii telefonul, si un program care sa-l folosesc de cand incep scoala? Daca intelegeti.

| Andreea564 a răspuns (pentru Skynox):

Poti citi de exemplu, dormi, alerga etc

| Skynox explică:

Va multumesc tutoror pentru raspunsuri, v-as da la toti funda daca as putea. Voi face analize la sange marti. Sanatate va doresc.

| SimSimina1995Sisi222SweetSweet a răspuns:

Problema voastră e de fapt prostul program, și că niciodată nu invățați destul in gimnaziu, iar apoi trebuie să vă forțați la examen, in clasa 8, țin să menționez că dacă vă gândeați la asta mai devreme acum nu erați nevoiți să vă omorâți cu astea... Dar incearcă totuți să mergi la medic. FĂ ASTA. ȘI nu uita, nu intra pe net sau ieși in oraș dacă nu ți-ai terminat temele. Nu le lăsa pe seară și incearcă să faci in așa fel să ți le termini (dar să te și pregătești cum trebuie și sa tragii taree) ca să te culci la 20:00. Așa e foarte bine. Mult mai bine decât la 00:00. Și dacă faci asta, nu mai juca jocurile alea nenorocite pe calculator, Metin2 sau mai știu eu ce că***.
Deci sper să te-ajute. Incearcă să iei un complex de magneziu și nu mai mânca multe dulciuri. Suntem aproape de sezonul când apar legumele prin piețe, incearcă să mănânci salată de legume, pe mine m-a salvat de multe ori. Și mănâncă odată pe săptămâna(sau de 2 3 ori) așa ceva : http://www.clopotel.ro/......s-107.html E chiar foarte bun, și pe deasupra sănătos. Dar nu adăuga in el ciocolată, zahăr sau mai știu eu ce. NUNUNUNUNUNUNU. Și ar trebui să bei ceaiuri, mai ales seara, in special de tei, dimineața de mușețel și peste zi de fructe de pădure. Dar nu din alea la plic de-l pui in cana cu apă fierbinte, alea-s rahaturi sigure. Și nu pune zahăr in ceai, de obicei un sirop de fructe e destul.

| andreifun07 a răspuns (pentru SimSimina1995Sisi222SweetSweet):

Ceaiul de tei, te face ipotent, in rest ai foarte mare dreptate...

| SimSimina1995Sisi222SweetSweet a răspuns (pentru andreifun07):

O_O Ah mersi că m-ai corectat. Sincer nu știam asta, dar cred că dacă nu e in doze mari, nu are astfel de efecte. :* happy

| Wenny10 a răspuns:

Frate, vezi sa nu ai diabet. Asa eram si eu ca tine in a 8-a. Acum sunt a 10-a si fac insulina in fiecare zi. Sper sa ma insel.

| ALuuuuuuuuuu a răspuns:

Salut, si eu am avut problema ta, de fapt inca o am laughing
Pune-te sa dormi mai devreme.
Si nu mai manca multe dulciuriwinking

| Marius260998 a răspuns:

Ar fi bine sa mergi la medicul de familie pentru un control, parerea mea...

| BiscuitiCuCiocolata2015 a răspuns:

Bea un pahar mare cu apa inainte sa adormi si unul imediat cand te trezesti, va fi putin mai bine happy

| BiancaDiutza a răspuns:

Pai poate ai o cadere de calciu apeleaza medicul nu vreau sa iti dau sfaturi care nu te-ar putea ajuta

| 1MAB a răspuns:

Cred ca cel mai bun sfat probabil ar fi sa consulti un medic...nu sa cauti raspunsul aici, cauze pot fi foarte multe. fara un consult de specialitate este in zadar, pana una alta incearca sa te odihnesti mai mult, alimentatia nu trebuie uitata nici ea....pentru ca la varsta ta tot ce este posibil sa fie doar o cadere de calciu.dar cel mai bine consulta un medic de specialitate!

| Fulger_Dorin_1986 a răspuns:

Mananca macar 2 fructe pe zi, spalate pe ochi dupa ce te trezesti si fa putin sport.

| AlexandraBiersack a răspuns:

Probabil e din cauza dulciurilor, si mie mi se intampla la fel. Ar trebui sa te culci mai devreme. Sau te-ai putea relaxa, facand o plimbare prin parc. happy

| Andreea564 a răspuns:

Ar trebui sa mananci mai multe fructe,legume,supe sa nu mai mananci prea des dulciuri pana o sa scapi de aceasta stare si mai ales sa iti faci niste analize,pentru ca poate ai cumva lipsa de calciu,fier sau cumva esti racit,iar daca ai lipsa de calciu ar trebui sa bei mai mult lapte si sa mananci lactate! Ar trebui sa nu mai stai prea mult in fata smartphonului,calculatorui,tabletei,telefonului, tabletei, tvului, etc sa bei cate o cana de ceai si sa incerci sa mananci cat de bio posibil, si iarasi important ar fi spoertul! Sper ca ti-am fost de folos si sa iti placa raspunsul meu!

| Anonimcom a răspuns:

Eu cred ca tiar trebui un regim alimentar mai echilibrat si putina miscare happy funda

| 1793528460I a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te pui mai repede la somn si sa ai o alimentatie sanatoasa.

| TaviTheK1ng a răspuns:

Iti recomand sa iti faci analizele de sange, daca ies bune fa un EEG("electo encefalograma")aceasta este o investigatie care se face la Cardiometica in Ploiesti cu programare doar marti.
Spune mi daca esti bine(sper sa iti revi).