| Ali0991 a întrebat:

am si eu o nelamurire la care v-as ruga daca stie cineva sa primesc un raspuns. Problema suna asa: de o perioada de timp de aproape un an nu ma pot odihni cum trebuie noaptea, in sensul ca atunci cand ma ia somnul, is obosit si abia imi mai tin ochii deschisi asa ca ma pun sa dorm. Chestia e ca o data ce inchid ochii, cu cat trece timpul cu atat incepe sa imi bata inima din ce in ce mai puternic, viteza batailor fiind cam aceeasi. Nu inteleg care este motivul pentru ca singurele lucruri la care ma gandesc is lucruri normale ca : ce am facut azi, ce am vazut in serial/film, ce am facut afara etc. nimic stresant sau deprimant. Ajung sa stau uneori cate 2 ore pana sa reusesc sa adorm dar de cele mai multe ori in maxim jumatate de ora de cand m-am pus in pat imi sare somnul complet desi la ce obosit ma simteam abia asteptam sa dorm dar treptat imi dispare oboseala si ma simt agitat fara motiv. Voi ce parere aveti? Mie mi se pare foarte dubios pentru ca nu am probleme de sanatate, nu ma gandesc la lucruri stresante sau agitante cand ma pun in pat si nici nu consum ceva energizant inainte de culcare. Tin sa mentionez totusi ca am 18 ani si n-am avut nici o problema asemanatoare in trecut. Daca n-am mentionat ceva important ma puteti intreba in comentarii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| slayer09 a răspuns:

Daca nu ai nicio alta problema decat de bataia inimii prea tare, fara sa ai dureri sau sufocari, sau altfel de probleme, eu zic ca problema ta este teama de a avea ceva. Adica tie iti e frica acum sa te mai culci pentru ca stii ca inima iti va bate rau si te gandesti sa nu se intample ceva cu tine, si din cauza gandurilor si a fricii asteia nu poti adormi. Poate ca intr-un inceput a fost gandul, si gandul te-a adus la sentimentul de frica si frica nu te lasa sa te odihnesti.
Cele mai mari razboaie ale noastre sunt cu gandurile noastre. Lasa frica si nu te mai gandi la nimic, pune-te in pat, si lasa inima sa bata cum voieste ea, nu te mai gandi la ea. Gandeste-te la odihna si la o noua zi frumoasa.

1 răspuns:
| Donsavas a răspuns:

Mergi la psihiatru sau cardiolog!