| amluatcaprafoarterausimadoarecapu a întrebat:

Salut TPU, am si eu o problema am 16 ani si astazi, am vrut sa va d si eu cat am glicemia, tataia are un aparat, si i-am zis sa mi ia si mie. era dimineata si mia luat-o, nici nu apucasem sa ma spal pe maini, sau pe fata, cand mia luat-o o aveam 163 cand am vazut m-am speriat, si mam intristat foarte tare si am crezut ca am diabet, la 10 minute dupoa ce m-am spalat pe fata si pe ochi ca era dimineata, am mai luat-o iar, si am avut-o 90. ce credeti ca a fost asta, am diabet? sau a fost doar o eraore de la aparat, acum 5 luni am facut niste analize in Anglia pentrca am fost pe la parinti, si au iesit perfect de bune. va rog sa-mi raspundeti

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Glicemia se ridica intotdeauna foarte mult si scade foarte usor de pe o zi pe alta. Glicemia creste si scade foarte repede, problema este atunci cand este permanent ridicata. Daca ai mancat ceva dulce inainte iar apoi iti iei glicemia peste cateva ore, va fi ridicata insa nu indica o problema de sanatata. Este posibil sa fie vorba de o eroare de asemenea.
Nu mai incerca sa cauti nod in papura pentru ca te vei omori singur cu grijile si cu impresia ca ai ceva. Este foarte posibil ca problemele tale sa fie psihosomatice, adica pe plan mental. Viziteaza un psiholog ori un psihatru. Te va ajuta foarte mult. Uneori unele probleme nu provin din locurile cele mai evidente, iar faptul ca postarile tale sunt intotdeauna in legatura cu problemele tale de sanatate, tind sa cred ca nu ai nicio problema cu sanatatea ci doar cu sanatatea mentala, mai ales daca spui ca analizele ti-au iesit perfect. Nu mai amana, te chinuiesti si te vei imbolnavi singur in ritmul asta.