| AlexBoy88 a întrebat:

am si eu o problema. Astazi seara pe la 4 dimineata m-am sculat cu o durere in piept mai jos cand inghiteam saliva ma durea 2-3 sec dupa disparea durerea. Si simteam si un nod in gat. Acum de dimineata mai ma doar foarte putin abia daca mai simt. Oare ce am avut? Poate aparea din nou?
Va rog sa ma ajutati dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sieb a răspuns:

Nu este ceva foarte grav ceea ce ţi s-a întâmplat. Cel mai probabil te-ai deshidratat pe perioada nopţii şi dacă s-a întâmplat să adormi şi cu gura deschisă, pur şi simplu, ţi s-a uscat gâtul. O altă posibilitate este mâncarea pe care ai consumat-o seara şi care este posibil să-ţi fi uscat esofagul. Dacă ţi se mai întâmplă aşa ceva îţi recomand să eviţi în cameră aparatele de aer condiţionat sau pe timp de iarnă caloriferele(acestea te usucă efectiv pe interior!). De asemenea, poţi să ţii lângă tine un vas mai mare cu apă pentru a umezi aerul şi pentru a-l face mai uşor de respirat. Cam atât...ce pot spune. Dacă şi aşa senzaţia persistă este indicat să consulţi un medic. Ceva grav nu are cum să fie însă dar probabil există o disfuncţie în corp. Baftă!

1 răspuns:
| justdrD a răspuns:

Daca astazi nu te mai doare inseamna ca s-a produs un spasm al muschilor din jurul esofagului si de aceea simteai durerea. daca se mai intampla, mergi la doctor.s-ar putea sa fie o raceala netratata.