| vilaflorin a întrebat:

Salut TPU, am și eu o problema cu gingia sau așa cred, acum 2 ani am fost la dentist pentru ca aveam o masea cariata si doctorul mi-a făcut o gaura în masea și mi-a pus plomba chiar dacă pe mine încă mă durea când mâncam pentru ca a încercat el sa îmi scoată nervii dar nu i-a scos pe toți și după 1 luna mi-a căzut plomba și așa a rămas maseaua. Doar ca acum 1 săptămâna a început sa mi se umfel gingia și obrazul din acea parte și la inceput credeam ca am abces doar ca acum mă doare.Eu pentru ca am gaura în masea puteau sa mi se dezumfle singure abcesele dar acum nu stiu.Ideea e ca la dentist nu pot ajunge pentru ca e departe de mine.Îmi puteți spune ce am și cum ce o pot trata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| userjune90 a răspuns:

Salut!happy
Îmi cer scuze pentru răspunsul negativ, însă nu ai cum să rezolvi, e ceva ce se agravează în curând și o să fie mult mai rău.
Trebuie neapărat ajuns la dentist să vadă ce este de făcut, se va rezolva, însă chiar trebuie folosite "instrumentele" în cauză, pe care el le are.
! Ai grijă de tine.happy

2 răspunsuri:
| IrinaMihaela15 a răspuns:

Tot la dentist trebuie sa mergi, nu înțeleg cum e posibil sa-ti fi căzut plomba, cred ca a lipit-o cu lipici de școlari, nu cu UV. Pe google maps cauta "dentist" si apoi din stanga sus apeși pe butonul unde scrie "relevanta", după apeși pe "distanta" (ca să ți arate cele mai apropiate cabinete de tine și după tot sus apeși pe butonul "cele mai bine evaluate", ca să te duci la un doctor de doamne ajuta. Ii spui exact ce ti s-a întâmplat și o sa știe ce sa-ti facă, evident trebuie sa-ti curețe canalul dintelui și apoi sa-ti pună plomba.

| Dolila a răspuns:

Trebuie să fie o infecție. De tratat mu o poți trata singur, doar să iei algocalmin până ajungi la dentist. Îți face tratament pe canal și pune coroană sau plombă.
Dacă stai mai multe zile nici analgezicele nu-și vor mai face efectul dorit.