| Karolina071919 a întrebat:

Am si eu o problema de sanatate.De o saptamana doua am urechile infundate, ganglionii de langa ureche sunt si ei putin inflamati si amigdalele si mai si.Chestia cu amigdalele e "normala" tinand cont de faptul ca le am mai mereu inflamate,dar acum ma cam deranjeaza putin.A mai patit cineva asta? Daca da, ce ati facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa primesti tratament antibiotic. Mergi la ORL-ist. Nu e normal sa ai amigdalele mereu inlamate. In timp asta poate duce la probleme renale, cardiace si articulare.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ce am făcut?
Am mers la medicul de familie pentru consult!
Asta trebuie să faci și tu.
Pa, pa.

| Maxim96 a răspuns:

Mergi la medicul de familie la consultatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Dar nu este normal sa ai amigdalele mereu umflate!
Si nici urechile mereu infundate.
Trebuie sa mergi pentru consult amanuntit la ORL-ist.
Te pup!

| Rax a răspuns:

Ai avut in trecut o amigdalita pe care n ai tratat o corespunzator, acum de cite ori maninci sau bei ceva rece ti se inflameaza, ai devenit sensibila, fiind o afectiune cronica.amigdalele sint in strinsa legatura cu urechile(O.R.L.),te dor si urechile de la amigdalita. operatia de extirpare a lor poate fi o solutie, pentru o alta parere decit a aceluia cu Zinnat 500 ar trebui sa vizitezi un alt orl-ist, vorbesc din proprie experienta.pa

| Karolina071919 explică:

Am fost la medicul de familie si mi-a dat antibiotic, Zinnat 500, era atat de tare incat ameteam de la el, si totusi fara rezultat.

| Raniia a răspuns (pentru Karolina071919):

Sa-i explici medicului de familie ca ametesti si sa-l rogi sa -ti dea un bilet de trimitere la ORL pentru un consult de specialitate.In urma investigatiilor de catre specialist vei primi tratamentul potrivit.Iti doresc sanatate sa te faci bine!