| Nimeni1203 a întrebat:

Am si eu o problema...ieri am cazut jos pe genunchiul drept pe ciment, nu am rotula sparta sau deplasata si nici piciorul rupt. Doar ca atunci cand intind piciorul la maxim ma doare putin. Si uneori incepe si ma doare, parca ma apasa cineva pe genunchi, nu e umflat doar putin vanat. Ce pot face sa scap?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sopranaCadaverica a răspuns:

Incearca sa faci plimbari lungi intr-un ritm usor, cu opriri din cand in cand. Nu trebuie sa iti fortezi nicidecum piciorul, sa-l expui unui efort fizic major, dar nici sa fii static. E normal ca zona sa fie traumatizata. Ar fi de mare ajutor sa iti pui acolo gheata sau comprese cu apa rece si sa tii asa timp de 15 minute, ti-ar amorti partea afectata si nu ai simti durere. Si in plus, poti lua un antiinflamator daca durerea e insuportabila - Algocalmin (daca nu esti alergic) sau Brufen/Nurofen/Paracetamol.

| Nimeni1203 explică (pentru sopranaCadaverica):

Multumesc, durerea nu e insuportabila am facut plimbari lungi cu pauza si a inceput sa nu ma mai doara asa rau, ma pot tine pe el, singura problema e ca atunci cand intind piciorul la maxim parca ma tine ceva si ma doare putin si pot sa merg dar nu il pot intinde...

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Nimeni1203):

E normal, genunchiul e traumatizat, nu te speria! happy Aplica si un unguent antiinflamator. Farmacista ar putea sa iti recomande unul. Si in orice caz, daca tot te doare, nu mai amana si mergi NEAPARAT la medic! E mai bine sa tratezi din timp. (daca e cazul, desi nu cred!) Vezi cum te simti in urmatoarele zile.

| Nimeni1203 explică (pentru sopranaCadaverica):

Ms mult de tot man, apreciez si nu e nev sa merg la medic. Am mers putin pe bicicleta si a inceput sa ma doara din ce in ce mai putin.

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru Nimeni1203):

Chiar ma bucur pentru tine! happy
P.S.: Sunt fata big grin Hihi

| Nimeni1203 explică (pentru sopranaCadaverica):

Buna, tot in legatura cu piciorul. Vreau sa stiu daca imi trece, am luat gheara dracului pentru picior si pastile nurofen, durerea a disparut dar singura problema e ca nu pot intinde piciorul maxim. Atunci cand incerc sa il intind parca e ceva ce blocheaza si ma doare de parca s ar rupe cv. Pot sa merg, pe jos si pe bicicleta, pot sa ma sprijin. Daca stii cumva ce pot face mi ar fi de mare folos, nu as vrea sa ma duc degeaba si sa pierd timp si bani degeaba. Daca imi poti spune daca o sa imi treaca si ce sa mai fac mi ar fi de mare folos