| PangeeaRogvaiv a întrebat:

Salutare tuturor!
Am si eu o mica problema de sanatate, daca o pot numi asa.
In urma cu 13 ani, in timp de jucam tenis, am alunecat pe nisip si am cazut. Cand m-am ridicat de jos si am vrut sa merg am rezimtit o durere apasatoare la genunchiul stang, ce nu-mi permitea sa-l intind cum trebuie. Am ajuns acasa si mi-am pus comprese cu apa rece, crezand ca este vorba despre o entorsa, dupa felul cum ma durea. In timp ce genunchiul era legat si ma fortam sa-l intind trosnea foarte tare din rotula. Dupa 2 zile mi-am revenit si am inceput sa merg normal, nemaiavand probleme vreo 10 ani. Dupa acesti 10 ani, au reinceput durerile la acelasi genunchi, in zona rotulei. Nu ma doare permanent, decat atunci cand merg mult sau tin genunchiul indoit. Cand merg mai mult am senzatia de caldura intensa la rotula si parca ceva ar apasa foarte tare pe ea. Cand tin genunchiul indoit mai mult timp simt o apasare undeva in interiorul rotulei, parca e ceva permanent acolo care ma jeneaza, iar daca vreau sa intind piciorul normal nu pot, pentru ca iarasi ceva nu-mi permite si revine singur inapoi, ca si cum ar sari ceva.
Oare ce ar putea fi? Voi ce credeti? Are sau a avut cineva simptome asemanatoare? Ce sfat imi puteti da, in afara de a merge la medic?
Va rog ajutati-ma cu un sfat!
V a multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Doar iarna ai dureri? Sau vara? Poate sa fie durere reumatica influentata de vreme si nu are leac. Daca doare des si nu se tine cont ca e vreme calda sau rece e problema de la tesutul osos, trebuie sa faci radiografie.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru mgtow):

Si iarna si vara am aceleasi simptome. Pana in urma cu 4 ani nu am avut nicio durere, insa de atunci ma sacaie mereu.

| Azµre a răspuns:

Vezi un medic pot apărea complicații, le genunchi recuperearea e grea rău.
Dacă ai drum în capitală recomand să te duci la spitalul Bagdasar-Arseni la domnul doctor Bica Florin la Traumatologie/Ortopedie.

| JASMYNA88 a răspuns:

Pai sfatul care ai zis tu sa nu il dam e cel mai bun, adica o radiografie sau un rmn ar clarifica situatia. e posibil sa se fi deplasat rotula si poate acum ai facut o miscare mai brusca si s-a deplasat iar. da-te cu crema antiinflamatoare(daca e umflat) si prinde-l intr-o fasa, daca nu se remediaza te sfatuiesc sa mergi totusi la un consult. eu am probleme la genunchi de mica, nu am fost la medic si acum regret.am tot lasat-o si eu cu "lasa ca trece daca nu bag in seama, etc" si luna asta mi-am facut programare la rmn. mie nu imi pocnesc, se aude de parca s-ar freca os pe os. multa sanatate

| Alberto97 a răspuns (pentru JASMYNA88):

Din cate stiu eu nu e mai bine sa mei la un medic nu poti sa ii spui ceva fara sa vezi ce are

| wrath007 a răspuns:

Fu-te la medic ca sa nu fie vreo infectie du-te!

| anonim_4396 a răspuns (pentru wrath007):

Frate modifica commentul!laughing

| PangeeaRogvaiv explică (pentru anonim_4396):

Am vazut si eu ce scria, dar am inteles despre ce este vorba si ca a facut o greseala de redactare involuntara. Oricum, ii multumesc din suflet pentru sfatul dat, iar acea greseala nu o iau in considerare, se mai intampla.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Ok,laughing insanatosire grabnica, chiar nu te pot ajuta in legatura cu problema ta, dar mi-a sarit in ochii gresela neintentionatalaughing

| PangeeaRogvaiv explică (pentru anonim_4396):

Ok, mersi mult!

| allex20n a răspuns:

Probabil l-ai avut dislocat si ti l-ai pus singur/a la loc atunci cand ziceai ca trosnea, doar ca nu a mers unde trebuie, cu o radiografie iti dai seama. infectie nu e sigur.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru allex20n):

Sincer nu stiu ce ar putea fi. Mi-a spus anul trecut un vecin ca s-a tratat tot asa de dureri la un doctor particular prin infiltratii. Culmea este ca am fost la cabinetul acelui doctor, am vorbit cu el si ma programase la un consul ce includea si acele infiltratii. Cand am auzit despre ce este vorba am renuntat singura si nu m-am mai dus. Durerile sunt permanente, rar cand nu ma doare, simt o caldura intensa pe toata rotula si parca ceva ma strange acolo cu putere. Apoi cand tin genunchiul indoit nu am nicio problema, dar cand vreau sa-l intind dupa ce l-am tinut indoit, nu mai pot, merge pana la un anumit nivel, iar daca fortez putin imi sare efectiv singur.

| allex20n a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Mergi fa-ti o radiografie, si apoi iti dai seama daca inca e dislocat. cel mai probabil cu osul/oasele e ceva problema, ca altceva nu poate respinge piciorul sa stea drept... oricum. astea-s numai sfaturi, pareri... daca doctorul care te-a programat te-a si consultat inseamna ca aia ar fi una dintre solutii sau singura. daca vrei sa scapi de durere mergi la medic. bafta!