| vasileion1996 a întrebat:

am si eu o problema.Mi-au aparut multe brubinte in jurul ochiilor, in jurul gurii, intre sprancene si imi provoaca mancarimi.
Am urechile infundate si nu aud bine si in acelasi timp ma mananca ingrozitor in urechi.Multi spun ca este o alergie, ma puteti ajuta va rog frumos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

E posibil sa fie o alergie si in acest caz este bine sa iei calciu lactic 3 comprimate pe zi si daca nu cedeaza sa mergi la medicul de familie pentru a-ti spune exact ce ai si ce trebuie sa faci.
Este posibil insa sa fie si o boala a copilariei, care se manifesta tot cu eruptii cutanate si cu febra, dar tu nu ai precizat in intrebarea ta ca ai febra.
Trebuie sa depistezi ce anume ti-ar fi putut cauza alergia, ce mancare, medicament ori alt factor extern si sa eviti acele lucruri pe viitor.
In prezent daca este de la ceva mancare, atunci este bine sa bei multe lichide sa nu mananci proteine 2-3 zile si sa consumi fructe si legume crude, compoturi si ceaiuri, eventual de musetel.
In urechi da cu o crema de nidoflor, care se gaseste la farmacie si este foarte buna, te va ajuta.
Un gand bun, multa sanatate si un An Nou bun si cu multe reusite.
LA MULTI ANI!

| vasileion1996 explică (pentru mariana):

Multumesc la fel!, dar nu am febra deloc doar brubinte care ma mananca ingrozitor

| mariana a răspuns (pentru vasileion1996):

Exista la farmacie si mixtura agitanda, care se intinde pe zona unde este afectata pielea si acea solutie, inainte de a se folosi, se scutura bine sticluta si ea are o consistenta laptoasa.
Daca ai facut alergie la ceva, nu intodeauna apare si febra insa eruptia cutanata este neplacuta si trebuie sa tii regim alimentar, daca aceasta stare a aparut din cauza unor alimente cu un continut alergen.
Oricum este nevoie sa mergi si la medicul de familie pentru a clarifica de la ce a aparut aceasta eruptie cutanata si a-0ti stabili un tratament corespunzator.
Sa te faci bine cat mai repede.