| namemic a întrebat:

AM SI EU O PROBLEMA. vreau sa stiu si eu, cei cu pielea foarte sensibila si care au avut cosuri cum au scapat de ele.Eu am luat anumite creme care spuneau care ard cosurile, dar din cauza ca este prea tare pentru pielea mea mi-a ars si pielea.Sti cumva ce crema sa folosesc pentru a scapa de ele dar sa nu imi afecteze pielea sesibila.Nevoie mare de raspunsuri.Multumesc FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| asdasdasdasdasdsa a răspuns:

Buna eu nu am o piele sensibila laughing, dar in schimb am avut foarte multe cosuri. Am avut pe maini mai sus in zona apropiata pieptului, pe nas, pe frunte, pe spate, deasupra buzei etc. Vazand toate acestea am fost la farmacie si mi-am cumparat un tratament. Deci tratamentu asta pentru cosuri este cel mai bun si se numeste : ZineryT - Pulbere pentru solutie cutanata. Este un tub alb care pe fata are o eticheta galbena cu ce iti zisei zynerit solutie cutanata. E chestia asta e un acid de arde cosurile fara sa simti dureri. Deci il scoti din cutie il agiti de 4 ori in aer, dupa deschizi capacu si ai sa vezi ca, cum ai deschis capacu in bot la sticla e un bandaj pe care nu ai cum sa il scoti tongue ca ma mancat sa vad ce culoare e solutia si nu am reusit. Asa dupa ce deschizi te dai pe cosuri dar ai grija sa nu le storci fiind ca te va ustura de vei plange straight face ca mi s-a intamplat. Deci dai exact pe cos nu trebuie stors. Il dai si il lasi sa actineze cam 5 minute la un singur cos daca ai mai multe te dai peste tot unde ai cosuri si lasi cam 30 de minute dupa te duci si iti faci baita. Si trebuie sa ti asta timp de 1 saptamana minim. Si ai sa vezi rezultatele. Si vreau sa iti zic ca te ajuta-i fiind ca imi place sa ajut lume si sa cunosc oameni, nu neaparat pentru o funda. Dar daca esti sigur ca te-am ajutat cred ca as merita o funda tongue tonguetongue

| NorishorPhufos a răspuns:

Eu nu folosesc creme, nu imi permite mama big grinlaughing Spune ca noi nu avem fata de creme etc... (stii cum sunt mamele). Eu pur si simplu ma dau cu lapte apoi ma spal bine cu apa si sapun (eu folosesc de'la scump, ca sa fiu sigura ca e bun laughing ). Cand cumpar lapte imi pun intr-o ceasca si fiecare dimineata si seara ma dau cu el. Cum? Iau o bucata de vata sau discuri demachiante, le inmoi in lapte apoi ma dau pe toate fata. Astept sa se usuce, sa simt ca imi strange fata, apoi ma spal bine cu apa si sapun. Cosurile trec si iti face tenul mai finutz si mai alb.

| Cocooos a răspuns:

Eu folosesc aloe vera. Am o plsnta acasa si ori de cate ori am nevoie rup cate o frunza, storc sucul si ma dau pe fata. Eu sunt foarte multumita. Bafta!big grin

| Cocooos a răspuns:

Planta*

| NiKyNyc a răspuns:

Si eu am incercat multe metode si iti recomand, pentru tine, care ai o piele sensibila ceva naturist asa ca iti dau reteta mea.:o lingurita de miere cu una de cimbru si u pui pe fata timp de 15 min si dupa clatesti cu apa.mie mi-a mers. daca nu ai cimbru poti folosi si scortisoara, dar functioneaza mai bine cimbrul.

| Șerbanică_Marius_1989 a răspuns:

Mananca mult pepene rosu, evita zaharul in general si in special ciocolata! schimba-ti fetele de la perne zilnic.