| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, am si eu o situatie mai dificila si nu prea stiu ce sa fac:
Acum 3 saptamani m-am revazut cu prietena mea dupa aproape doua saptamani de vorbit doar prin mesaje si apeluri, problema e alta: m-am abtinut de la "emotii" sa zic asa si in a doua secunda cand am vazut-o mi-a venit instantaneu sa vars, de la emotii si fluturii din stomac cel mai probabil. Acum urmeaza partea pe care n-o inteleg: din ziua aia tot am stari de greata zilnic, am incercat sa vars dar nu reusesc, toata starea asta vine de la gat, daca ma ating pe gat sau ma spal pe dinti imi vine instantaneu sa vars, chiar daca acum o saptamana am fost la urgente pentru ca doctorul de familie a presupus ca am apendicita, dar dupa ecografie s-a dovedit ca nu am absolut nimic, doctorii de acolo dandu-mi picaturi nausol vit si un regim destul de strict, chiar daca cel mai probabil nu e de la alimentatie.
M-am mai documentat si din cate am inteles si stresul poate fi o cauza pentru simptomele astea, ideea fiind ca m-am stresat din diferite motive in ultimele luni, dar nu exagerat de mult, cred eu…
Are cineva idee care e cauza? Am inceput sa nu ma mai stresez, sa mananc mai sanatos si sa beau doar apa, lasand prostiile si usor usor cu picaturile nausol, vit cateodata scap complet de starea asta de greata, dar revine dupa o ora-maxim doua…
Credeti ca daca ma fortez sa vars o sa scap si o sa ma simt cum trebuie? Orice raspuns ajuta, mersi laughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| oglindasultanului a răspuns:

Te-ai documentat si ai descoperit ca ai trecut printrun fel de abuz emotional. Poate si ea a facut ceva scarbos care te afecteaza in asa hal si nu-ti dai seama. (mie mi s-a intamplat asa ceva)

| dani2411 a răspuns (pentru oglindasultanului):

Salut, daca ti s-a intamplat, cum ai scapat de starile de genu?

| oglindasultanului a răspuns (pentru dani2411):

Mi-am dat seama ce era acel "ceva" neregula, l-am aruncat la gunoi, si acum il evit.