| krysty199 a întrebat:

am varicela ( varsat de vant ) si ma iesit afara doar pana la toaleta. Se poate sa revie acele bube adica sa mai am odata
Va rog spuneti-mi. FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi merge liniştit/ă la toaletă, că NU se întâmplă nimic - NU vei mai face varicelă încă o dată.

În rest, TREBUIE să stai în casă - atât timp cât nu au căzut acele cojiţe/scoarţe eşti contagio(a)s/ă şi NU ai voie să mergi la şcoală.

Este INDICAT să stai în repaus la pat, să fie cât mai cald în cameră ( deoarece ajută la apariţia acelor bubiţe şi "scapi" mai repede de ele ), să NU faci baie ( doar duş călduţ scurt şi te speli cu grijă să NU spargi acele bubiţe deoarece rămân semne definitive; NU foloseşti buretele, ci te săpuneşti uşor cu mâna, preferabil să foloseşti gel de duş ), NU te speli pe cap, NU se administrează antibiotice, dacă ai dureri de cap poţi lua Algocalmin, iar dacă ai dureri de gât poţi lua Paracetamol şi unul dintre următoarele medicamente ( cu respectarea Prospectului ) :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

NU te scarpini, chiar dacă te mănâncă acele bubiţe, poţi folosi o mixtură mentolată cumpărată de la farmacie ( cu care te ungi uşor pe bubiţele respective ).

Iar înainte de a merge la şcoală TREBUIE să mergi la medicul de familie să CONFIRME că te-ai vindecat.

Toate cele bune şi multă sănătate.

| krysty199 explică (pentru bursuc001):

Am fost la doctor si mi-a dat medicamente am stat 2 saptamanii maine fac 2 saptamani si de asta v-am intrebat am mai iesit afara si voiam sa ma asigur ca nu voi avea din nou ( ma cam mananca pielea)

| bursuc001 a răspuns (pentru krysty199):

Probabil că pielea te mănâncă din cauză că NU ţi-a trecut ÎNCĂ varicela!

În unele cazuri, până la vindecare completă pot trece chiar şi 3 săptămâni.

NU ai voie să ieşi afară la joacă până nu se uscă TOATE bubiţele şi până nu cad toate scoarţele respective.

Oricum, varicelă NU mai faci încă o dată, dar dacă nu stai la căldură să iasă TOATE bubiţele, poţi face diverse complicaţii.
La fel, dacă NU sunt căzute scoarţele respective, sau rupi unele bubiţe, rămâi cu semne ( în acele locuri ) pe viaţă.

| krysty199 explică (pentru bursuc001):

Da din greseala la mana dreapta am rupt si mi-a ramas gaura
oricum mersi mult pentru ajutor

| bursuc001 a răspuns (pentru krysty199):

Cu plăcere!

O zi frumoasă.

| Raniia a răspuns (pentru krysty199):

Daca ai iesit afara, SI ESTE F.RAU CA AI IESIT, toti care au venit in contact cu tine pot sa faca boala.Tu esti contagios pana cand toate bubitele tale fac cruste.Tu nu mai faci boala inca o data, dar nepasarea ta poate sa ii inbolnaveasca pe altii.

14 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu se intampla nimic rau

| mimiwewem a răspuns:

Bună. Stai liniștit. Nu o să mai ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Odată ce ai făcut, nu mai faci şi a doua oară.
Şi nu trebuie să ieşi afară, decât după ce te vindeci complet.
Te pup!

| yo547 a răspuns:

Nu,in niciun caz dar nu trebuia totusi sa iesi afara, ai mai multa grija. Funda?

| Melymonade a răspuns:

Nu trebuia să ieși afară... Dar nu cred că o să le mai ai o datăwinking

| Spex188 a răspuns:

Din cate stiu varicela se face doar o datain viata asa ca nu cred.

| Fabiana2R a răspuns:

Depinde, daca ai o forma usoara. Am o prietena care a facut de doua orihappy

| Anonymous989 a răspuns:

Salut. Nu mai poti lua inca o data varicela. Daca se putea lua fi sigur ca toata familia ta era in caratina laughing. Toti cand eram mici am avut varicela. Eu am avut cand eram in clasa 1 fiindca am luat de la vecina mea care fugea prin casa dupa mine si m-am urcat in brate la tata sa nu ma ajunga dar tot m-a molipsit laughing. Ei ii trecuse aproape complet dar tot m-a infectat sad. Tu sa stai frumos in casa si sa nu ii infectezi pe altii happy. Si Doamne fereste sa faci baie ca o sa ramai cu urme de la bubite. Multa sanatate!

| Simona_Risti_1987 a răspuns (pentru Anonymous989):

Bună, fevita mea are varicela, are aproape 4 ani, as putea sa o scot afară dacă bubele sunt uscate, duminica are 11 zile?