| navzaR98 a întrebat:

Am venit aici cu o intrebare sa ma ajutati :3. Mi-am facut un program de somn seara + dupa amiaza + 3 cani de lapte -pe zi. De ce vreau sa fac asta? deoarece am auzit ca, daca bei lapte + somnd e amiaza poti creste. Seara ma pun la somn cam pe la ora 00 si ma trezesc cam pe la 9-10. Stiu ca e necesar sa dormi cam 8 ore pe noapte. Cand ma trezesc beau prima cana de lapte de vaca si ma relaxez pana pe la 1-2. Inainte sa dorm de amiaza mai beau o cana de lapte si dorm cam pana la 4-5. Cam 2-3 ore. Dupa aceea ies pe afara pana seara la 22-23 iar cand vin in casa de ma pun la PC beau a treia cana de lapte cald. VREAU sa aflu daca e bine ce fac si daca e bun programul meu, si daca imi sugerati altu. Vreau sa precizez ca sunt chiar odihnit si energic toata ziua dupa ce dorm de amiaza.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| micurutza2005 a răspuns:

Somnul cel mai sanatos e intre orele 22-1 noaptea atunci organismul isi relaxeaza functiile organelor dupa care in jur de 4 dimineata incep sa isi reia activitatea deci orele de somn nu iti sant potrivite trebuie sa dormi 8-9 ore noaptea iar ziua e suficient o ora jumate maxim pentru ca nu o sa poti tot timpul sa dormi aiurea si sa bei lapte o sa ai un serviciu sau altceva si atunci cum te mai trezesti la 10 dimineata e normal daca te culci la ora 12 noaptea sa dormi asa mult. apoi daca tu ai nevoie de 2-3 ore de somn si ziua ca si copiii atunci nu e deloc energie e oboseala acumulata din cauza programului de somn aiurea.laptele e bun de crescut cresti pana la o anumita varsta si dupa aia nu prea mai ai ce face pentru asta decat niste sport inceput mai devreme nu la maturitate, volei baschet handbal inot.mai e si genetic ca daca parintii nu sant prea inalti nu ai pe cine mosteni sa fi inalt.