| Marian2314 a întrebat:

as dori sa stiu cu sinceritate fixativul dauneaza parului? Si ceara de par? Adica ma cam dau des cam de 3-4 ori pe saptamana cu fixativul pe par ca sa-mi stea parul cum imi doresc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, dauneaza parului dar mai ales scalpului. Fixativele sunt pline de iritanti. Contin o cantitate foarte mare de alcool denaturat sau alcool simplu ( in unele cazuri e chiar primul ingredient, ingredientele sunt listate in ordinea descrescatoare a cantitatii ) ca sa se usuce in scurt timp si alti iritanti majori in functie de formula, de exemplu : propane, butane, isobutane, limonene, parfum - care sunt iritanti majori. Iritantii astia iti pot cauza diverse probleme ale scalpului in timp si caderea parului. Parul se degradeaza din cauza lor.

Daca nu vrei sa renunti la fixativ si ceara de par foloseste o masca cu galbenus de ou si diverse uleiuri pe care sa o aplici o data pe saptamana pe scalp si par - o ti minim o ora.

Foloseste uleiuri calde pentru masarea scalpului. Umezeste parul, aplica uleiul pe scalp si maseaza scalpul cu buricele degetelor timp de 5 minute, dupa aplica uleiul pe toata lungimea parului sau o masca facuta de tine pe care o aplici si la radacina, acopera parul cu o punga/casca de dus/folie alimentara si stai asa minim o ora. Daca nu ai aplicat galbenusul de ou poti sa stai cu uleiul in par si 12-24 de ore.

Poti sa folosesti ulei de : seminte de dovleac, cocos, masline, seminte de in, seminte de struguri, jojoba, argan etc.
https://www.bioportal.ro/......it-p12867/

| Marian2314 explică:

Si daca folosesc uleiul asta ma pot da cu fixativ si cu ceara? Imi poti spune cam cum trebuie sa-l aplic?

| anonim_4396 a răspuns:

Intr-o oarecare masura repari ce strici. Poti sa iei si drojdie de bere 100% pura ( sa faci o cura de 4 luni ) ca sa-ti ajuti organismul si din interior, o gasesti sub forma de pastile.

Le aplici usor incalzite pe scalp, scufunzi sticla cu ulei intr-un bol cu apa preincalzita ( nu trebuie sa fie fierbinte ). Daca ai scalpul sensibil nu il umezesti si aplici direct uleiul pe scalp masand scalpul cu buricele degetelor timp de 5 minute, dupa aplica uleiul pe toata lungimea parului, acoperi parul cu o punga/casca de dus/folie alimentara si stai asa minim o ora. Poti sa stai si 12-24 de ore cu el, este benefic pentru firul de par.

Uleiul de : seminte de dovleac, cocos, masline ( 75% concentratie acid oleic ), migdale (62% ), avocado (60% ), argan (45% ) au o concentratie a acidului oleic mai mare si se indeparteaza mai greu.

Daca preferi uleiurile cu o concentratie de acid oleic mai redusa poti sa folosesti : ulei de germeni de grau ( 15% concentratie acid oleic ) – contine o cantitate foarte mare de vitamina E, macese ( 15% ), jojoba ( 12%), seminte de bumbac (25%), canepa ( 12% ), samburi de struguri ( 20%), coacaze negre ( 10% ), seminte de bumbac ( 18%), seminte de merisor ( 25% ), in (20%) si ulei de borago ( 17%)

Iti poti face un mixt folosind ulei de germeni de grau, samburi de struguri, coacaze negre si macese sau poti sa combini uleiurile cu o concentratie mai mare de acid oleic cu cele care au o concentratie mai scazuta. Poti sa-ti faci o masca cu galbenus de ou si uleiuri, la 1 galbenus de ou batut bine pui o lingura de ulei. Aplica masca sau uleiul o data pe saptamana.

Poti sa-ti cumperi samponul Balea Med Ultra Sensitive ( il gasesti in magazinele DM ) - nu contine iritanti, are surfactanti/agenti de curatare blanzi si multe ingrediente benefice pentru scalp precum : Glycerin ( ingredient reparatory ), Panthenol ( pro-vitamina B5 are efect reparator, calmant, hidratant, anti-inflamator si accelereaza regenerarea pielii ), Niacinamide ( vitamina B3 ), Tocopherol ( vitamina E - antioxidant) si Lecithin.

Cand iti usuci parul nu-l freca, tapoteaza-l usor cu prosopul. Nici in timpul spalarii nu trebuie sa-l freci pentru ca este foarte fragil atunci cand este ud. Este important sa masezi samponul cu buricele degetelor cateva minute, nu folosi unghiile. Cand indepartezi uleiul folosesti doua samponari, prima oara masezi scalpul cu sampon timp de 4-5 minute ca sa indepartezi uleiul, iar a doua oara timp de 1-2 minute. Dupa fiecare samponare clatesti foarte bine parul, mai ales la ultima. Parul pe lungime il speli cu miscari usoare de strangere in palma.

3 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Natura a muncit cateva milioane de ani ca sa arati cum vrea ea; tu vrei sa schimbi cursul naturii? desigur glumesc. cauta sa te accepti asa cum esti; nu cum este moda

| Iosuat a răspuns:

In primul rand daca esti baiat, din cate vad si la poza de profil, nu ar trebui sa iti pese, pentru ca tu la 1 luna si ceva tot mergi la frizerie, dar nu, fixativul nu dauneaza cu nimic s i eu foloseam undeori si de 7 ori pe saptaman, atat ca dupa zici ca e plin de o,, matreata'' dar de fapt e sprayul intarit, nicio legatura cu matreata

| Marian2314 explică (pentru Iosuat):

Poza asta de profil e acum 7 ani, acum il am mult mai mare cam pana la barbie si mi-l dau pe spate

| Magheti_Cristi_1995 a răspuns:

Sa stii daca te apuci sa iti piepteni parul sprayindul cu apa, in fiecare zi dimineata si seara el o sa se aseze.fixativul dauneaza f. Mult parului:ii aporeste caderea si creaza matreata indiferent cu cat de dai.