| nekelios a întrebat:

Aseara am fost muscat de picior de o capusa. Am scos-o imediat, am stors bine, si nu a mai ramas decat un punct mic rosu, de la intepatura, si am dat cu spirt peste. Capusa e luata probabil de la padure. Ce sa fac? Trebuie sa merg la medic? Daca ma duc, cum ma trateaza, ce imi face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu este bine sa dai sfaturi in ceea ce nu te pricepi --- un sfat dat de dragul unui raspuns aducator de puncte pe TPU, mai ales in probleme de sanatate, poate face extrem de rau! Citeste si vezi unde ai gresit : http://www.sfatulmedicului.ro/......apuse_1266

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuia sa incerci a scoate capusa, chiar daca erau ore tarzii, puteai apela serviciul medical prin 112.

Trebuie sa mergi la medicul de familie cat mai repede posibil, sunt necesare cateva investigatii medicale si recomandarea unui tratament.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alessia5158):

Daca postezi "sfaturi" pentru puncte si funtite vom ajunge sa ne tratam toti acasa de pe sfatul medicului virtual, si nu cred ca vreodata, poate cineva mai in masura sa vorbeasca decat un doctor de la urgente, pentru ca in situatii grele, ajungem la urgente ci nu la sfatul medicului online, sunt sigur ca atunci cand ajungi in coma, te vor trata babeste ai tai tot de pe sfatul medicului online ci nu vor suna la urgente!
Sfaturile date pe sfatulmedicului.ro sunt doar sfaturi standard, pentru care nimeni dintre medici, nu-si asuma raspunderea daca cititorii, vor proceda intocmai, acelea sunt doar sfaturi generale fara o consultare, medicul care trateaza, are o raspundere si poate duce un tratament la capat, nu prin mediul virtual, amice, astia pe sfatulmedicului.ro pun si picioare in ghips!
Ia uite ce spune un director al spitalului de urgente:

"Gabriela Daniș, directorul medical al Spitalului Municipal de Urgență "Elena Beldiman" Bârlad.
Ea a recomandat celor care se confruntă cu situații similare că nu extragă căpușele acasă, ci să se prezinte la medic, pentru că insecta se poate rupe și dacă rămâne capul sub piele, pot apărea probleme."

http://obiectivdevaslui.ro/? q=node/33390

Unii copii pot avea pierderea cunostintei la vederea sangelui, pot provoca acasa grave pierderi de sange, nu cred ca toti au acasa unelte sterilizate, si pot sa dea in grave infectii.
Niciodata nu mai contrazice un doctor de la urgente, cu ce scrie unul pe internet, mai ales ca unele capuse, se infing in artere principale, si poate uneori pe gat, amice...multi copii acasa isi vor intepa artera de la gat sa scoata o capusa, iti dai seama ca asa medici din cabinete au facut facultate degeaba din moment ce noi ne tratam la sfatul medicului online, iar capul de capuse, ramane in artere, poate bloca o artera, ori ajunge in inima, in acest caz, e mai bine sa folosim medicii de la urgente, ca de asta au facut scoala, ei profeseaza, nu trimit pacientii pe internet ca tine.

| alessia5158 a răspuns (pentru anonim_4396):

Replica infantila --- vorbim cand vei mai creste si vei avansa in studii!

| alessia5158 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este bine sa dai sfaturi in ceea ce nu te pricepi --- un sfat dat de dragul unui raspuns aducator de puncte pe TPU, mai ales in probleme de sanatate, poate face extrem de rau! Citeste si vezi unde ai gresit : http://www.sfatulmedicului.ro/......apuse_1266

| radarcan a răspuns:

Mergi de urgenta la medic iar pe viitor protejeaza-te cu un spray:
http://www.einsecticide.ro/......urala~1003

| Andreea_deea_1997_c a răspuns:

O scotea-i cu penseta si cu varful o luai de cap cat mai aproape de piele dar sa nu o apuci de burta k iese aia stomacala si o sa ai probleme o iei cu servetelul si o arunci in toaleta dar in niciun caz afara sau in casa si apoi te speli cu apa si sapun la locul in care tea muscat capusa